Blog

ZULÜM, ÖTEKİLEŞTİRME, BASKI, ARAKAN: MYANMAR'DA MÜSLÜMAN OLMAK

30 Mart 2015 by in Eğitim Çalışmaları, Genel, Güney Asya

İslam Dünyası Konuşmaları programlarımız devam ediyor. Programlar kapsamında 28 Mart Cumartesi günü saat 17:30’da Myanmar’ı konuştuk.


 Myanmarlı öğrencimiz Myat Thu’nun sunumu ile gerçekleştirdiğimiz programda ülkedeki Müslümanların durumları masaya yatırıldı. Arakan’daki olaylar, Müslümanların gördüğü zulüm ve baskılar öğrencimizin sunumu ile gözler önüne serildi. Özellikle Arakan’daki Müslümanların çok daha önceleri de sürekli baskı altında olduğunu ama bunun ülke içindeki başka bölgelerden dahi saklanabildiğini belirten Thu, son senelerde bu zulmün basında yer almasının diğer Müslümanların buradaki baskılardan haberdar olması için önemli olduğunu belirtti.

 Ülkede camileri temizlemenin dahi yasak olduğu, hükümetin Müslümanları ötekileştirerek kimliklerinde yerli etnik gruptan dahi olsalar farklı bir etnik gruba mensupmuş gibi gösterdiği sunum sırasında konuşulan konulardandı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org