Blog

Yunanistan ülke tanıtım ve yemek günü gerçekleştirildi

9 Kasım 2019 by in Balkanlar, Dünyadan Haberler, Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz, Sosyal Çalışmalar

Yıllardır belli aralıklarla yapmış olduğumuz ve öğrencilerimizin de büyük bir ilgi ile takip ettiği Ülke Tanıtım ve Yemek Günü programımıza bu ay Yunanistan ile devam ettik.


Dernek merkezimizde 7 Kasım Perşembe günü gerçekleşen programda, Batı Trakya’dan Doktora öğrencisi Tarihçi Harun Halil Yunanistan ve Batı Trakya hakkında önemli bilgiler verdi.

Batı Trakya’nın coğrafi olarak  Yunanistan’ın kuzey doğusunda yer aldığını ve idari olarak Doğu Makedonya ve Trakya Eyaletinde bulunduğunu ifade eden Harun Halil, ayrıca  Batı Trakya’da  150.000 civarında  Müslüman Türk’ün  yaşadığını, dolayısıyla Yunanistan’da Türkçenin en yoğun konuşulduğu bölgenin de Batı Trakya bölgesi olduğunu belirtti.

Bölgenin tarihi ve kültürel eserleri hakkında da bilgiler veren Tarihçi Harun Halil, Gümülcine, İskeçe, Dedeağaç, Ferecik, Sofulu ve Dimetoka’daki Doğu Roma İmparatorluğu ve  Osmanlı Devleti dönemine ait tarihi ve kültürel eserleri tanıtmıştır.

Program sonunda katılımcılara Yunanistan’ın Kavala bölgesine ait  “Kavala Kurabiyesi” ile Yunanistan genelinde meşhur olan ve soğuk olarak içilen Frappe (Soğuk Nescafe) ikram edilmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org