Blog

YASEMİN DEVRİMİ DEĞİL; TUNUS DEVRİMİ!

30 Aralık 2014 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

Eğitim Birimimizin organizesi ile düzenlenen İslam Dünyası Konuşmalarında bu hafta Tunus ve Arap Baharını başlatan devrim konuşuldu.


Avrupa İslam Üniversitesinde öğretim görevlisi ve aynı zamanda doktora öğrencisi olan Tunus vatandaşı Zoubier Khalfallah’ın sunumu ile gerçekleştirilen program 27 Aralık Cumartesi günü saat 17:00’de gerçekleştirildi.  Programda genel olarak Arap Baharını başlatan Tunus Devrimi ve devrimin etkileri konuşuldu. Tunus devrimini kastederek Yasemin Devrimi tabirinin de kullanıldığına dikkat çeken Khalfallah, bu tabirin Fransız ve batılı diğer güçler tarafından, devrimin Yasemin çiçeğinin solması gibi çok geçmeden başarısızlıkla sonuçlanacağını ima etmek için çıkarıldığını ifade etti. Ayrıca Khalfallah Devrimden sonra halk tarafından iktidara getirilen Nahda Partisinin medya ve eski rejim güçleri tarafından kara propaganda ile halkın gözünden düşürülmeye çalışıldığını belirtti.

Öte yandan yapılan son seçimleri de değerlendiren Zoubier Khalfallah, “Yapılan son seçimlerde Nida Partisi birinci, Nahda Partisi ikinci çıktı. Bu durum halk arasında eski rejimin tekrar döndüğü şeklinde yorumlandı, ama eski rejim zaten hiç gitmemişti. Eski rejimi temsil eden kişiler gitmişti evet, ama eski despot rejime hizmet eden zihniyet ve sisten gitmemişti. Onun için de geri gelmesi gibi bir şey söz konusu değil. Devrimler bir yılda, iki yılda, on yılda olacak bir şey değil. Şu anda Tunus halkı demokrasi tecrübesini tattı ve artık despot bir yönetimi ülkenin başına getirmeyecektir. İnşaallah bu tecrübe ileride ülkemizi daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.” dedi.

Katılımcıların sorduğu soruların cevaplanmasının ardından program sona erdi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org