Blog

Yabancı öğrenci, artık 'uluslararası' olacak

6 Şubat 2012 by in Blog, Genel
Türkiye’de üniversite okumak için yabancı ülkelerden gelen öğrencilere artık ‘yabancı öğrenci’ değil, ‘uluslararası öğrenci’ denilecek.
Bakanlar Kurulu’nun Meclis’e sevk ettiği kanun tasarısı ile ‘yabancıöğrenci’ tabiri ‘uluslararası öğrenci’ olarak değiştirilecek. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı Kanunu’nda yapılacak değişiklikle yabancı öğrencilerle ilgilenen, ‘Yabancı Öğrenciler Daire Başkanlığı’nın ismi ‘Uluslararası Öğrenci Daire Başkanlığı’ olarak değiştirilecek. Bu kapsamda ‘Yabancı Öğrenci Değerlendirme Kurulu’ ibaresi de ‘Uluslararası Öğrenciler Değerlendirme Kurulu’ olarak revize edilecek.
‘Yabancı öğrenci’ ifadesinin tüm dünyada ‘uluslararası öğrenci’ olarak kullanıldığını belirten Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, halen ülkemizde öğrenim gören yabancı öğrenci temsilcilerinden bu konuda şikâyetler geldiğini kaydetti. Öğrencilerin, ‘yabancı’ tanımı ile adeta yeniden yabancılaştırıldıkları ve soyutlandıkları algısına kapıldığını anlatan Bekir Bozdağ, bu şikâyetler üzerine ‘yabancıöğrenci’ ifadesini ‘uluslararası öğrenci’ ifadesine dönüştürme kararı aldıklarını söyledi. Bozdağ, “Bu değişiklikle hem günümüz dünyasında yaygın olarak kullanılan uluslararası terimin yerleşmesi, hem de yabancı kelimesinin psiko-sosyal soğuk ve dışlayıcı etkisini ortadan kaldırarak ülkemize gelen öğrencilerin öğrenim görmekte oldukları okullara ve ülkemize dair aidiyet duygularının pekişmesini hedefliyoruz.” dedi.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Kemal Yurtnaç ise özellikle yabancı öğrencilerin Türkçe öğrendikten sonra ‘yabancı’ kelimesinin anlamını fark ettiklerini kaydetti. “Öğrenciler, ‘yabancı kelimesinde dışlama var, el görmek var, bizi neden dışlıyorsunuz?’ şeklinde tepki gösteriyorlar. Biz de onların talebi üzerine ‘yabancı’ ifadesini ‘uluslararası’ yapıyoruz.” diyen Başkan Yurtnaç, ‘uluslararası öğrenci’ ifadesinin tüm dünyada standart olarak kullanıldığını ifade etti. Türkiye’de halen burslu olarak 9 bin 700 yabancı öğrenci okurken, bugüne kadar 21 bin yabancı öğrenciTürkiye’de burslu olarak eğitimini tamamladı.
Kaynak : Zaman Gazetesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org