Blog

UŞAK ÜNİVERSİTESİ 2016 ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BAŞVURULARI BAŞLADI

14 Temmuz 2016 by in Genel, Haber Merkezi

Uşak Üniversitesi 2016 Uluslararası Öğrenci başvuruları başladı. Bu sene alınacak uluslararası öğrenci kontenjanı 3410 kişi olarak belirlendi.


 
Kimler Başvurabilir?
Türk liselerine denk bir okuldan mezun olan ve aşağıdaki başvuru koşullarını sağlayan yurt dışından öğrenci kabul kontenjanları ile eğitim görmek isteyen öğrenciler Üniversitemiz lisans programlarında öğrenim görmek için başvuruda bulunabilirler. Lise son sınıfta olmaları ya da mezun durumda bulunmaları koşuluyla;
1) Yabancı uyruklu olanlar.
2) Doğumla Türk vatandaşı olup da İçişleri Bakanlığı’ndan Türk vatandaşlığından çıkma izni alanlar ve bunların Türk vatandaşlığından çıkma belgesinde kayıtlı reşit olmayan çocuklarının Türk Vatandaşlığı Kanunu uyarınca aldığı “Tanınan Hakların Kullanılmasına İlişkin Belge” (MAVİ KART) sahibi olduklarını belgeleyenler, * 5901 sayılı Türk vatandaşlığı kanununun 7. Maddesinde “(1) Türkiye içinde veya dışında Türk vatandaşı ana veya babadan evlilik birliği içinde doğan çocuk Türk vatandaşıdır.” hükmü bulunmakta olup T.C. vatandaşlığını doğumundan daha sonraki bir tarihte kazandığını belgeleyen adayların yurt dışından öğrenci kabulü kontenjanlarına başvurma hakkı bulunmakta olup, doğduğu tarihten itibaren iki vatandaşlığı birden bulunan adayların ise ilgili kontenjanlara başvuramazlar. Yurt dışından kabul kontenjanlarına başvuracak adayların Türk Vatandaşlığı Kanunu’nu incelemelerinde yarar bulunmaktadır.
3) Yabancı uyruklu iken sonradan kazanılan vatandaşlık ile T.C. vatandaşlığına geçenler, bu durumdaki çift uyruklular,
4) T.C. uyruklu olup ortaöğretiminin tamamını KKTC hariç yabancı bir ülkede tamamlayanlar, (ortaöğretiminin (lise) tamamını KKTC dışında yabancı bir ülkedeki MEB nezdinde açılmış olan Türk okullarında tamamlayanlar dâhil) .
5) KKTC uyruklu olup; KKTC’de ikamet eden ve KKTC’de ortaöğrenimini (lise) tamamlayan GCE AL sınav sonuçlarına sahip olanlar ile 2005-2010 tarihleri arasında diğer ülkelerdeki kolej ve liselere kayıt yaptırıp eğitim alarak GCE AL sınav sonuçlarına sahip olan veya sahip olacaklar başvurabilir.
 
Nasıl Başvuru Yapılır?
Üniversitenin önlisans ve lisans programlarına yurt dışından öğrenci başvuruları için izlenecek yol şu şekildedir;
1) Başvurulara ilişkin açıklamalar üniversitenin web sayfasında www.yos.usak.edu.tr duyurulur.
2) Başvurular ilanda belirlenen tarihlerde internet üzerinden yapılır.
3) İnternet üzerinden yapılan başvurularda verilen bilgiler doğru kabul edilir. Ancak değerlendirme ve kesin kayıt sırasında veya daha sonraki bir tarihte yanıltıcı veya yanlış bilgi verdiği anlaşılan adayların kayıt işlemleri iptal edilir.
4) Başvuruların değerlendirilmesi ve adayların yerleştirilmesi tamamen Uşak Üniversitesinin önceliğindedir. Uşak Üniversitesi kontenjanları doldurup doldurmamakta serbesttir.
5) Bir programa yerleştirilen adaylar için bir “Kabul Mektubu” düzenlenir. Kabul Mektupları da yine www.yos.usak.edu.tr adresinden indirilebilir. Adaylar bu mektup ile ülkelerindeki Türkiye Büyükelçiliklerine giderek “Öğrenim Vizesi” alabilirler
 
 
Kabul Edilen Sınav Sonuçları: Sınavlar
Kontenjanlar için: Kontenjanlar
Daha Detaylı bilgi ve başvuru için: Uşak Üniversitesi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org