Blog

Uluslararası Öğrencilerimizle Mahmut Toptaş’ı Ziyaret Ettik

31 Aralık 2018 by in Bölgeler, Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz, Kanaat Önderleri Ziyareti

Derneğimizin kanaat önderleri ziyareti kapsamında bu ay Sayın Mahmut Toptaş hocamızı ziyaret ettik. Öğrenci kardeşlerimizle beraber hocamızın değerli sohbetini dinledik. Hocamızın çok değerli tavsiyelerini haberimizde okuyabilirsiniz.


Toptaş Hoca, öğrencilere; hitabet, davet ve ummet çalışmalarının ana temalarını anlattı. Önce insan beden olarak topraktan gelmiştir ve bedenin gelişmesi ve yaşaması için topraktan gelen gıdaları tüketiyor. Yine tekrar beden toprağa gitmektedir. İnsanın ikinci ve önemli özelliği ruhtur. Ruh, Allah’tan gelir ve Allah’a gider. Ruhun gıdası Kur’an-ı Kerim başta olmak üzere, Kur’an’ın açıklaması, hadisler ve tefsirlerdir. Ruhun zenginleşerek olgunlaşması için bol bol Kur’an-ı Kerim’i okuyup, anlayıp hayata uygulamak gerekiyor. Kur’an-ı Kerim bir hayat rehberidir. Bize nasıl yaşayacağımızı diğer insanlarla nasıl iletişim kurup onlara ne şekilde hitap etmemiz gerektiğini öğretiyor. Nasıl ki Allah (c.c.), İsrailoğullarına peygamber evladı olarak hitap ediyorsa bizimde dini ne olursa olsun dünya görüşü ne olursa olsun yaşadığı hayat bize göre ne kadar aykırı olursa olsun onda bir olumlu noktayı bulak o yönden yaklaşmak gerekiyor. Kendisinde yoksa ya da biz o olumlu noktayı göremiyorsak soyundan, mezhebinden hatta mensup olduğu ülke ya da şehri yücelterek onu muhatap almak gerekiyor. Çünkü kelimelerin ve bakış açımızın bir tesiri vardır. İlk önce Müslümanlar arasında farklılığı, ayrımcılığı yok etmemiz gerekiyor. Bizim bir mezhebimiz olabilir, olmalıdır da. Bir derneğe, cemaate mensup olabilmeliyiz, olmalıyız da. Fakat tek doğru kendi mensup olduğumuz dernek ya da cemaat olmamalıdır. İslam’ı bir bütün olarak tabloya benzetirsek her bir cemaat, dernek, Allah yolunda her bir çalışma bu tablonun parçasıdır. Bunlardan birini reddettiğimiz zaman elimizdeki tablo eksik kalarak estetiği bozulur.
Sizler burada farklı ülkelerden, kültürlerden ve her biriniz ayrı bir tarihe sahip olarak bulunmaktasınız. Bu farklılıkları aranızda paylaşıp, ayrıldığınız zaman birbirine dair her şeyi hatta birbirinizin köyünüzün adresine kadar ezberlemeniz gerekiyor. Böyle olduğunda fiziki olarak birbirinizden uzaklaşsanız dahi düşünce ve zihniyet olarak birbirinize yakın olursunuz. O zaman bir birlikten, davadan bahsedebiliriz.
Son olarak bakışınızda, dilinizde güzellik olsun ve insanların her daim iyiliğini isteyin diyerek sohbetini sonlandırdı.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org