Blog

Uluslararası Öğrenciler Ortadoğuyu Resul Serdar Ataş'tan Dinledi

6 Şubat 2017 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

Eğitim Birimimiz tarafından organize edilen Aylık Seminerler kapsamında 04 Şubat Cumartesi TRT World Program ve Haber Programları Direktörü Resul Serdar Ataş, uluslararası öğrencilerimize Ortadoğu’daki son gelişmeleri değerlendirdi. Sayın R. Serdar genel olarak Ortadoğu olmak üzere Suriye krizi konusunda önemli bir takım bilgileri bizlerle paylaştı.


ATAŞ başlangıçta Arap Baharının ortaya çıkması üzerine önemli bir takım değerlendirmelerde bulundu. Baharın ortaya çıkışı konusunda değerlendirmeye değer bir husus olarak Arap toplumunun içinde brikmiş olduğu enerji ve tepkinin patlaması ve sokağa dökülmesi olarak bahsedildi. Ona göre tüm bu sürecin hikayesinin sadece ABD ve Batı’ya bağlanması insafsız ve sosyal toplumsal gerçeklere aykırı olacaktır.
ATAŞ, Suriye’de devam eden cereyanı da çok boyutlu şekilde anlatıp Suriye’deki gerek ekonomik ve toplumsal gerek siyasi anlamda var olan sorunlarına dikkat çekti. Ona göre Ortadoğu’daki darbelerin, bu ülkelerdeki ekonomik durumları, bilhassa orta sınıfın olmaması ve yoksulluğun fazla olmasıyla muazzam ilişkisi vardır.ATAŞ bu bağlamda Türkiye darbeler tarihine de değinip önemli bir takım noktalara dikkat çekti.
ATAŞ, Suriye krizi konusunda Türkiye’nin rolünden bahsederken özellikle krizin başında bir savaşın çıkmaması için devlet olarak Türkiye’nin elinden geleni yaptığını ,Dışişleri bakanlığı düzeyinde bir çok ziyaret gerçekleştirildiğini belirtti.Türkiye’nin Şam’dan büyükelçisini çeken en son ülke olmasına karşın Suriye rejimi başkanı Esad’ın  tüm çabalara rağmen savaşı tercih ettğini vurguladı.
Suriye krizinde batılı ve bölgesel güçlerin özellikle ; ABD, Avrupa Biriliği, Rusya, İran, Hizbullah ve diğer aktörlerin nasıl bir rol oynadığına dikkat çeken Serdar, Obama yönetiminin Suriye meselesinde hükümetler yerine  farklı yerel gruplarla çalışmasının kriz sürecinin uzamasına sebep olduğunu dile getirdi. Trump yönetiminin Obama’nın politikalarına devam etmesi halinde  Türkiye-ABD ilişkilerinin daha da gerginleşebileceğini ifade etti.Trump’ın  Suriye’de ki iç çatışmalarla meşgul olan gruplar yerine devletlerle  çalışmasını olası bir çözüm olarak gördüğünü belirtti.
Aynı zamanda Suriye’deki iç grupları ve oynadıkları rollerini de uzun uzadıya anlatan ATAŞ, Ortadoğu ve özellikle Suriye savaşının iyi ve akıllıca bir şekilde değerlendirilmesinin herkes açısından son derce önemli ve gerekli olduğunu aktardı. Sayın Resul Serdar Ataş’a kıymetli sunumları ve katılımlarından ötürü şükranlarımızı sunuyoruz.
 

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org