Blog

ULUSLARARASI ÖĞRENCİLER İSTANBULU GEZDİ

14 Eylül 2015 by in Genel, Sosyal Çalışmalar

 10 Eylül Perşembe günü Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Halkla İlişkiler Müdürlüğü Beyaz Masa ile birlikte “Beyaz Gezi” düzenledi. Geziye Afganistandan Somaliye, Azerbaycandan Bangladeşe dünyanın dört bir yanından 33 öğrenci katıldı.


 Rehberimiz Hüseyin Durna eşliğinde gerçekleştirilen gezide ilk durak İstanbul Halk Ekmek Cebeci üretim tesisi oldu. 1978 yılından bu yana İstanbulluların düzenli, sağlıklı, kaliteli ve ucuz ekmek ile un ve unlu mamuller ihtiyacını karşılayan fabrikayı gezen misafir öğrenciler, genel işleyiş hakkında detaylı bilgi aldılar. Öğrenciler, tam kapasite ile çalıştığında günlük 1 milyon 800 bin adet ekmek ürete bilen İstanbul Halk Ekmek projesini kendi ülkelerinde de uygulamak istediklerini belirttiler. Daha sonra hatıra fotoğrafı çektiren öğrencilere fabrika tarafından hediye olarak fırından taze çıkmış halk ekmek hediye edildi.

 Bir sonraki durak Panorama 1453 müzesi oldu. Burada 1453 senesinde yapılan İstanbul’un fethini anlatan simulasyon sayesinde öğrenciler o dönem hakkında görsel bilgi sahibi oldu. Ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Miniatürk sosyal tesisinde öğlen yemeğine geçildi. Yemek sonrası 1 saatlik serbest Miniatürk gezisi yapıldı. Burada ise misafir öğrenciler  Selimiye Camii, Boğaziçi Köprüsü, Galata Kulesi, Sümela Manastırı, Kubbet-us Sahra gibi birçok miniatür maketler hakkında Türkçe, Arapça ve İngilizce sesli olarak bilgi aldılar.

 Miniatürk gezisinin sonrasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Çadırı ziyaret edildi. Bu çadırda belediyenin 11 senelik faaliyeti döneminde gerçekleştirdiği ve geliştirmekte olduğu projeler hakkında uluslararası öğrencilere sunum yapıldı. Devamında bu 11 yıllık faaliyetleri anlatan tanıtım sinevizyonu izlendi. Gezi sonunda hatıra fotoğrafı çekildi ve öğrencilere bu hatıra fotoğrafı hediye edildi.

 Düzenlenen gezi dolayısıyla İBB Halkla İlişkiler Müdürlüğü Beyaz Masa‘ya şükranlarımızı sunarız.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org