Blog

Uluslararası Öğrencilerin Eş ve Çocuklarına İkamet İzinlerinde Değişiklik

15 Eylül 2012 by in Genel, Haber Merkezi

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Yabancılar Şubesi internet sitesinde Ağustos ayında yayınladığı duyuruda Türkiye’de bulanan uluslararası öğrencilerin eş ve çocuklarına refakat amaçlı ikamet tezkeresi verilmeyeceğini ancak 6 aylık turist ikameti alabileceklerini duyurmuştu.

Bahsi geçen duyuru şu şekildeydi;

“REFAKAT AMAÇLI İKAMET İZİNLERİ İLE İLGİLİ GENELGE;

Ülkemizde öğrenim gören ve bu amaçla ikamet sahibi olan öğrencilerin yakınlarına resen refakat amaçlı ikamet tezkeresi düzenlenmeyecektir.
Daha önceden bu amaçla ikamet tezkereleri düzenlenen ve temdit ettirmek isteyenlerin talepleri uygun görülmeyecek. Ancak 6 aylık turistik ikamet verilebilecektir.”

Bu Hafta Genelge Değiştirildi

Bu hafta yapılan bir değişiklikle uluslararası öğrencilerin eş ve çocukları 6+6 olmak üzere 1 yıla kadar ikamet alabilecekler. Değişiklik yapılan genelge ise şu şekilde;

“REFAKAT AMAÇLI İKAMET İZİNLERİ İLE İLGİLİ GENELGE;

Ülkemizde öğrenim gören ve bu amaçla ikamet sahibi olan öğrencilerin yakınlarına(ilk defa veya uzatma yapacak olanlara)refakat amaçlı ikamet tezkeresi kısa süreli ikamet izinleri kapsamında 6 aya kadar ikamet süreli olarak düzenlenecektir.Bu süreden daha fazla kalmak isteyenlerin ise dış temsilciliklerimizden ziyaret amaçlı 1(bir) yıl süreli vize almaları halinde kendilerine 1(bir) yıla kadar ikamet izni verilebilecektir.”

Bâb-ı Âlem Haber Merkezi

2 Comments
 1. Bu yeni genelgeye göre,refakat amaçlı alınan ikamet izni 6 ay olarak uzatılacak mı,yoksa 6 aylık turist vizesi için mi başvurulacak?Yabancılar şubesine gittiğimde,refakat amaçlı ikamet izinlerinin kalktığını ve anca 6 aylık turist vizesi verebilecekleri söylediler,onun için soruyorum.Bilgisi olan paylaşırsa sevinirim,saygılarla…

 2. yahu lütfen açıklık getirin bu konuya, emniyetten kimse doğru düzgün bir şey demiyor 6 aylık oturma izni düzenlendikten sonra bir daha verilmeyecek mi çıkış yapıp bir yılık akraba ziyareti amaçlı vize aldıktan sonra 1 yıllık oturma izni düzenlenip tekrarlanabilir mi yoksa senede bir kere vize ile mi yapılır veya sadece bir senelik vize mi verilir. bu sorunu yaşayan onlarca öğrenci ve onlara bağlı olan yüzlerce eş çocuk anne ve baba var bunların hali ne olacak? 🙁 🙁 🙁

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org