Blog

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ DERNEKLERİ PLATFORMU TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

25 Ocak 2015 by in Genel, Kurumsal

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Platformu Ocak ayı toplantısı 17 Ocak Cumartesi günü Sefire-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirildi.


​Dünyada her yıl yüzbinlerce öğrenci eğitim amacıyla ülkesinden çıkıp farklı ülkelerdeki eğitim – öğretim kurumlarına kayıt yaptırmaktadır. Yaşadığımız çağda iletişim ve ulaşım teknolojilerinin hızla gelişmesine bağlı olarak ülkeler arası öğrenci mobilizasyonu hızla artmaktadır. İçinde bulunduğumuz eğitim yılında dünyada 5 milyona yakın genç kendi ülkesinden kalkıp uluslararası öğrenci olarak farklı bir ülkede eğitim görmektedir.

Dünya genelindeki bu uluslararası öğrenci artışından ülkemiz de kendi payına düşeni almaktadır. Her yıl dünyanın dört bir yanından on binlerce öğrenci eğitim için ülkemize geliyor. Türkiye’nin misafir ettiği öğrenci sayısı her geçen yıl hızla artıyor. İki yıl önce ülkemizdeki eğitim kurumlarında 36 bin uluslararası öğrenci eğitim görürken, geçen yıl bu sayı 55 bine ulaştı. 2014 -2015 eğitim yılında bu sayının 75-80 bine ulaşması bekleniyor. İstanbul’da uluslararası öğrenci çalışması yapan 26 sivil toplum kuruluşu, misafirlerimiz olan bu öğrencilere daha iyi “ensar” olabilmek gayretiyle “Uluslararası Öğrenci Dernekleri Platformu” adlı oluşumla her ay bir araya gelmektedir. Platform dördüncü yılında bir araya gelip istişareler etmeye, fikir alışverişinde bulunmaya toplantılar yapmaya devam etmektedir.

17 Ocak Cumartesi günü Sefire-i Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği ev sahipliğinde gerçekleştirilen Ocak ayı toplantısında çeşitli konular gündeme alındı. 3.Genişletilmiş İstişare toplantısının değerlendirilmesinin de ele alındığı toplantıda platform üyesi derneklerin ortaklaşa yapabileceği faaliyetler konuşuldu. Geçen senelerde hazırlanmış olan Misafir Öğrenci Sorunları Raporu’nun gündem konularından biri yapıldığı toplantıda, ayrıca platformun kurumsallaşması, kurumsal kimliği ve logo çalışmaları da ele alındı. Platform tarafından her yıl mayıs ayının ilk haftasının “Uluslararası Öğrenci Haftası” olarak belirlenmesine ve bu haftada uluslararası öğrencilere dair bir takım etkinlikler, çeşitli aktiviteler, akademik çalışmalar, sosyal ve kültürel faaliyetler yapılmasına karar verildi. Bu toplantıda platforma oy birliği ile İstanbul’da bulunan Turkuaz ve İstanbul Uluslararası Öğrenci Dernekleri de üye oldu. Böylece platforma üye sayısı 28 kuruma yükseldi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org