Blog

ULUSLARARASI ÖĞRENCİ BULUŞMALARI | ALİ ARIKMERT

29 Nisan 2014 by in Blog, Genel, Kurumsal

Köklü bir geçmişe, zengin bir medeniyet birikimine sahip olan ülkemiz, dünyanın dört bir yanından gelen öğrencilerle bir eğitim üssü olma yolundadır. Her yıl ülkemize gelen misafir öğrenci sayısında sürekli bir artış görülmektedir.


Türkiye’de eğitim gören bu öğrencilerin yerel eşyaları, kıyafetleri, gösterileri ve lezzetleriyle kendi ülkelerini tanıtmaları ve organizasyon kabiliyeti kazanmalarını sağlamak, aynı zamanda Türkiye kamuoyundaki “yabancı öğrenci” algısını kırmak için UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) tarafından “Uluslararası Öğrenci Buluşmaları” organize ediliyor.

2007 yılında başlanan Uluslararası Öğrenci Buluşmaları, Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneğinin organizasyonu ile 2010 yılına kadar dört defa Taksim Metrosu Sergi Salonunda gerçekleştirildi. Yine bu yıllarda Şanlıurfa’da organize edilen Uluslararası Halil İbrahim Buluşmalarında da bu çalışma yer aldı. 2012 yılında UDEF’in kurulmasıyla birlikte, Uluslararası Öğrenci Buluşmaları İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Trabzon, Isparta ve Eskişehir’de yapılarak misafir öğrencilerin yoğunlukta olduğu diğer illerde de yapılmaya başlandı. 2012 yılında Sultanahmet Meydanı’nda gerçekleştirilen 5.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın açılışını Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ yaptı.

2013 yılı Nisan ayında İstanbul’da başlayan organizasyon Haziran ayına kadar 13 farklı şehirde (İstanbul, Ankara, Kocaeli, Sakarya, Eskişehir, Konya, İzmir, Isparta, Bursa, Trabzon, Kayseri, Çanakkale, Samsun) icra edilen 6.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın açılışını Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç yaptı. Aynı zamanda İzmir ve Konya etaplarına Başbakan Yardımcısı Sayın Bekir Bozdağ, Sakarya etabına ise Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ömer Çelik teşrif etti. 6.Uluslararası Öğrenci Buluşması Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, Başbakanlık Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü, Gençlik ve Spor Bakanlığı destekleriyle gerçekleştirildi.

7. Uluslararası Öğrenci Buluşması

UDEF (Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu) tarafından organize edilen 7. Uluslararası Öğrenci Buluşması 10-12 Mayıs tarihlerinde Türkiye’nin 19 şehrinde (İstanbul, Samsun, Trabzon, Sakarya, Konya, Kayseri, Ankara, Bursa, Çanakkale, Edirne, Gaziantep, Afyon, İzmir, Kocaeli, Kütahya, Van, Mersin, Adana ve Eskişehir), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Bosna Hersek’te olmak üzere 21 ayrı noktada aynı hafta sonunda icra edilecektir.

Eminönü Meydanında gerçekleştirilecek olan İstanbul’daki programda misafir öğrenciler kendilerine ayrılan masa ve çadırlarda ülkelerini, ülkelerindeki önemli kültürel eşyaları, yiyecekleri, yerel kıyafetleri tanıtacaklar. Ayrıca sergileyecekleri birçok etkinlikle, sahne performanslarıyla organizasyona katılan misafirlere gösteriler sunacaklar. Etkinliği ziyaret eden misafirlere sürpriz hediye ve ikramlar olacaktır. Programa tüm halkımız davetlidir.

Ali Arıkmert | Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı

[title]BLOG YAZILARI[/title] [blog3 cat=blog]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org