Blog

ÜLKE TANITIM VE YEMEK GÜNÜNDE TACİKİSTANI DİNLEDİK

31 Mart 2014 by in Genel, Kuzey Asya, Sosyal Çalışmalar

 Cuma günü saat 17.00’da dernek merkezimizde Tacikistan Ülke Tanıtım ve Yemek Günü programı gerçekleştirildi.  İstanbul’da üniversite eğitimi alan öğrencilerimizin anlatımında gerçekleşen program ülke hakkında tanıtım videosuyla başladı.  Devamında sözlü anlatıma geçildi.

 Tacikistan Orta Asya’da Afganistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Çin Halk Cumhuriyeti ‘nin komşuluğunda bulunan bir ülkedir.  Yüzölçümü 142.000 km2, nüfusu 2012 sayımlarına göre 8 milyon kişidir. Ülke arazisinin %93’ü dağlık, %7 ovadan oluşuyor.  Nüfusun %79,9 Taciklerden, %15,3 Özbekler, %1,1 Kırgızlar, %1,1 Ruslar ve %2,6 diğer milletlerden oluşmaktadır. Ülkenin %97 Müslüman ve kalan %3 Hristiyanlar teşkil etmektedir.  Başkenti Duşanbe olan ülkenin üç idari bölgesi ve bir özerk bölge var.

 Tacikistan’da sert kara iklimi hüküm sürer. Yazlar çok sıcak ve kurak geçer. Sıcaklık kışın dağlık bölgelerde(Pamir) bazen – 30 dereceye kadar düşmekte, yazın ise vadilerde + 40 dereceye kadar çıkmaktadır.  Yağış miktarı genelde düşüktür. Senelik ortalama yağış miktarı 150–250 mm arasında değişir. Dağlık bölgeler vadilere nazaran daha az yağış alır. Yağış ortalaması 60–80 mm arasında değişir.

 Sanayide alüminyum, çinko, kurşun, kimyasallar, gübre, çimento, bitkisel yağ, metal kesme aletleri ve buzdolabı Tacikistan’da üretimi yapılan başlıca ürünlerdir. Tarımda pamuk, buğday, meyve ve sebze, hayvancılıkta daha çok küçükbaş hayvan yetiştiriliyor. Enerji üretiminde büyük hidroelektrik santralleri vardır. Nurek, Rogun ve Sangtude santrali ve Zarafşan Nehri üzerinde 13 adet hidroelektrik santral kurulması mümkündür.  Aynı şekilde Varzob’ta üç adet santral mevcut iken üç tanesinin daha yapımı mümkündür

Başlıca doğal kaynakları Alüminyum, Çinko, Hidrolik Güç, Çimento, Bitkisel yağ,  Meyve- Sebze, Pamuk, İpek, Tütün ve Buğdaydan oluşmaktadır.  Amuderya nehri Orta Asya’nın en uzun nehridir. Nehrin 80 % Tacikistan’dan kaynaklanır.

Ülkenin milli geliri 6,3 milyar usd (2011), kişi başına düşen gelir 831 usd’dir.   Para birimi Somoni, döviz kuru 1$ = 4.88 somoni olarak belirlenmiştir. İhracat 1.8 milyar usd,  ithalat 3.7 milyar usd  ve ülkenin dış borcu 1.8 milyar dolar teşkil etmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org