Blog

ÜLKE TANITIM VE YEMEK GÜNÜ'NDE PAKİSTAN'I TANIDIK

26 Nisan 2014 by in Genel, Güney Asya, Sosyal Çalışmalar

Geleneksel olarak düzenlediğimiz Ülke tanıtım ve Yemek Günleri devam ediyor.  Her hafta dünyanın farklı farklı ülkelerinden insanları, medeniyetleri ve kültürleri tanıma fırsatı buluyoruz.


Bu hafta Güney Asya’da Umman Denizi, Afganistan, İran, Çin, ve Hindistan ile sınır komşuluğu bulunan Pakistan İslam Cumhuriyetini yakından tanıma fırsatı bulduk. Tanıtımüniversite eğitimi alan öğrencilerimizin sunumunda gerçekleşti.

“Pakistan” sözcüğü Urdu ve Farsçada Pak ülke anlamına gelmektedir. 1947 de kurulmuş olan Pakistan’ın Pencab, Sind, Kuzeybatı Sınır Eyaleti, Belucistan olmak üzere 4 eyaleti var. Başkenti İslamabad’dır. Yüzölçümü 796,095 kilometrekaredir. Nüfusu 2007 sayımlarına göre 172 milyon 900 bin kişidir.

 Nüfusun %96,68’i Müslümanlardan, geri kalan %3,32 hristiyan, hindu, sih, budistlerPaktopo_de
den oluşmaktadır.

Pakistan’ın tarihine baktığımızda Müslümanlığın Güney Asya’da kitlesel yayılışı 11. yüzyılda Gazneliler Devleti’nin kurulması ile başlamıştır. 1000-1026 yıllarında Pencap’a yaptığı akınlarla İslamiyet’i Alt-kıtaya sokan Gazneli Mahmud döneminde, özellikle Sufi düşüncesine bağlı İslam bilginleri bölgede İslamiyet’in yayılmasında etkili olmuşlardır. Alt-kıtadaki Babür İmparatorluğu’nun kurucusu Babür Şah,1526’da Delhi yakınlarında Penipat’da Delhi Sultanlığının son yöneticisi İbrahim Lodi’yi yenerek Delhi Sultanlığına son vermiştir.

17. yüzyıldan itibaren İngilizler bölgeye öncelikle Doğu Hindistan Şirketi(East Indian Company) aracılığıyla girmeye başladılar. Şirket, ilk fabrikasını1612 yılında açmıştır. 1858-1859 yıllarında ilk bağımsızlık savaşı olarak da tanımlanan geniş çaplı ayaklanma, şirketin yönetimindeki toprakların İngiliz Krallığı yönetimine geçmesiyle sonuçlanmıştır. 1858 yılında İngiltere Parlamentosu Hindistan’ın İngiliz Krallığı yönetimine alındığına dair bir kanunu kabul etmiştir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org