Blog

AHISKA KÜLTÜRÜNÜ ÖĞRENCİLERİMİZDEN DİNLEDİK

6 Aralık 2013 by in Genel, Kafkas, Sosyal Çalışmalar

Yıllarca Osmanlı topraklarında yaşayıp, Edirne Antlaşmasıyla Rusya’ya kaptırılan sonrasında SSCB döneminde Stalin’in kapalı vagonlarla iki saat içinde alelacele Orta Asya’ya sürdürdüğü Müslüman Ahıskalılar uzun yıllar gördükleri zulümlerden sonra bugün bir kısmı Amerika’da bir kısmı Türkiye’nin çeşitli illerine dağılmış vaziyette bir kısmı da Kazakistan, Özbekistan, Kırgızistan ve Azerbaycan’da vatanlarından uzak kültürel dejenerasyona mahkûm edilmiş halde yaşamlarını sürdürmektedirler. Donanımlı avukatlarının olmayışı ve Türkiye’nin uluslararası arenada kendilerine yeterince sahip çıkmaması sebebiyle Sovyetlere karşı haklı davasında maalesef olumsuz neticeyle sona yaklaşmışlardır.

Dünkü geleneksel ülke tanıtım ve yemek gününde Ahıska Türklerinin yaşadıkları zulümlerle ilgili sunum sonrasında Ahıska yöresine ait dolma ve hinkal ikram edildi.

[nggallery id=275]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org