Blog

ÜÇ KITANIN SON HÜKÜMDARI SULTAN İKİNCİ ABDÜLHAMİD HAN ANILIYOR

11 Şubat 2015 by in Genel, Haber Merkezi

Osmanlı Devleti’nin 34. padişahı Sultan İkinci Abdülhamid Han, vefatının 97. yıldönümünde 14 Şubat 2015 Cumartesi günü, İstanbul Tarih ve Kültür Topluluğu ile Üsküdar Belediyesi’nin ortaklaşa düzenleyeceği kapsamlı bir etkinlikle anılıyor.


Tarihçi-Rehber Abdullah Zülgaip Akkuş’un rehberliğinde 10:00’da Üsküdar Gençlik ve Eğitim Merkezleri bünyesindeki 300 öğrenciye yönelik Abdülhamid Han’ın son nefesini verdiği “Beylerbeyi Sarayı Gezisi” ile başlayacak olan program, Marmaray Üsküdar İstasyonundaki Fotoğraf Sergisi ile devam edecek.

İstanbul Tarih ve Kültür Topluluğu Başkanı İbrahim Akkurt, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Üsküdar Belediyesi Kütüphaneler Müdürü Yakup Öksüz ve Sultan Abdülhamid Han’ın 4.kuşak torunu Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu tarafından 12:00’da açılışı yapılacak “Sultan İkinci Abdülhamid’in İstanbul’u” isimli fotoğraf sergisinde, Sultan Abdülhamid Han’ın İstanbul’a yaptırdığı eserlerin 100 yıl önceki fotoğraflarının yanı sıra Fotoğrafçı Cemil Şahin’in Abdülhamid Han’ın eserlerinden oluşan fotoğrafları yer alacak.davetiye

Sultan Abdülhamid Han’ın projesini çizdirdiği ve yakın zamanda faaliyete geçen Marmaray ile Üsküdar’dan Sirkeci’ye geçecek olan katılımcılara Marmaray’da “Sultan İkinci Abdülhamid Han ve İstanbul” isimli kitapçık hediye edilecektir.

Fatih Sultan Mehmed Uluslararası İmam Hatip Lisesi öğrencilerinden oluşan Mehter Takımı ile Üsküdar’dan gelerek buluşacak grup, 13:00’da Mehter Takımı ile birlikte Sirkeci Tren Garı’ndan Çemberlitaş Sultan İkinci Mahmud Türbesi’nde medfun bulunan Sultan’ın huzuruna “Sultan İkinci Abdülhamid Han Sevgi Yürüyüşü”gerçekleştirecek.

“Fetvanın Gücü” kitabının yazarı Tarihçi İbrahim Akkurt’un, İstanbul Tarih ve Kültür Topluluğu adına Çemberlitaş Sultan İkinci Mahmud Türbesi önünde 14:00’da yapacağı basın açıklaması sonrası türbedeki anma programına geçilecek.

Yemenli, Senegalli ve Bangladeşli hafızların Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Doç. Dr. Hikmet Atan tarafından okunan hatimlerin duasının yapılacağı programın dağıtılacak ikram ile son bulması beklenmektedir.

Bâb-ı Âlem, Mihmandar, Müsenna ve İstanbul Uluslararası Öğrenci Derneklerinin katılacağı anma programına; başta Osmanlı Hanedanı mensupları olmak üzere, akademisyenlerin, üniversite öğrencilerinin, çeşitli sivil toplum kuruluşlarının ve çok sayıda seveninin katılması bekleniyor.

1876 – 1909 yılları arasında 33 yıl padişahlık yaptıktan sonra 27 Nisan 1909’da tahttan indirilen ve 3 yıl Selanik’te Alâtini Köşkü’nde hapis tutulduktan sonra 1912’de İstanbul’a Beylerbeyi Sarayı’na getirilen İkinci Abdülhamid Han, Beylerbeyi Sarayı’nda 10 Şubat 1918 günü vefat etmişti. Sultan İkinci Abdülhamid Han, dedesi Sultan İkinci Mahmud ve Amcası Sultan Abdülaziz’in kabirlerinin de bulunduğu Çemberlitaş Divanyolu’ndaki Sultan İkinci Mahmud türbesinde medfun bulunuyor.

program içeriği
22cmx14cm_davetiye_áift_taraflc_sayfa_2
Detaylı bilgi için: www.istanbultarih.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org