Blog

Türkiye’de Yabancı(!) Öğrenci Sorunu

9 Şubat 2012 by in Blog, Genel

Alıntı Yazı | Mehmet Gündüz 

Yabancı öğrenci değil, misafir öğrenci!

Böyle bir başlık attım çünkü misafir öğrenci dediğim zaman ne olduğu pek anlaşılmayacaktı. Evet, maalesef ülkemizde böyle bir sorun var ve hükümet de dâhil bu sorundan bihaberiz. İlk sorun bu öğrencilerin adlandırılmasında. Biz diyoruz ki yabancı değil, misafir öğrenci. Çünkü bu arkadaşlara yabancı gözüyle bakarsak baştan kaybederiz. Ülkemize yurtdışından okumaya gelen uluslararası öğrencileri en iyi ve gerektiği şekilde misafir etmeliyiz ki bize yakışan da budur.

Nedir bu sorunlar?

Sorun bir değil ki hocam. Emniyette memurların vizeleriyle alakalı öğrencilere gösterdiği sert davranışlar, barınmayla alakalı ev sahiplerinin misafir öğrencileri sömürmesi, güvenmeyip yahut renginden dolayı ev vermemesi… Ve geldiği coğrafyalardan ötürü yaşadıkları maddi sıkıntılar… Bunların üstüne en önemlisi biz yurdum insanın onların gelenek ve göreneklerini düşünmeden onlara karşı olan davranış tarzımız. Şu sıralar gündemde olan yeni sorun ise öğrencilerin Sosyal Güvenlik bilgileri…

Malumunuz yeni güncellemelerle gündeme bomba gibi düşen GSS (Genel Sağlık Sigortası) artık herkesi kapsıyor ve SGK’larda ve kaymakamlıklarda kuyruklar kilometre uzunluğu buluyor. SGK kapsamında olmayan herkes gelir tespiti beyanında bulunmak için başvuru yapmak zorunda kalıyor. Bu yasa Türkiye’de bulunan herkesi kapsadığı için şu anda Türkiye’de okumakta olan yabancı öğrencilerin durumunda bir belirsizlik söz konusu. Bu öğrencilerle ilgilen kurumlar ya da yasa ile ilgilenen kurullardan kesin bir açıklama getirilmiyor.

Bu yasa yabancı öğrenciler için 2011 Mart ayından buyana aylık 96 liradan misafir öğrenciler için uygulamaya konuldu. 1 Mart 2011 tarihinde uygulanmaya başlayan yasadan dolayı öğrencilerin SGK borçları 1400 lira civarında olmuştur. Bunu nasıl ödemelerini bekliyorsunuz? Bu öğrencilere ne verdiniz de ne istiyorsunuz? Bir de hükümet olarak yabancı öğrencilerin artmasına yönelik projeler yapıyorsunuz. Önce ülkenizde mevcut misafir öğrenci problemlerini çözün de sonra başlayın bu minvalde projeler yapmaya.

Sessiz kalmadık!

Daha sonra misafir öğrencilerden ve derneklerden gelen yoğun tepkilerden dolayı öğrencilere belirlenen aylık miktarın 1/3’üne indirildiğine dair bir yasa ortaya konuldu. Ve bu durum 1 Ocak 2012 de kabul gördü. Bu yasaya göre her yabancı öğrencinin de gelir tespitinde bulunmaları gerekiyordu. Fakat hala bu yasanın yürürlüğe girmemesi bir yana öğrencilerin bu parayı ödeyecek maddi durumlarının olmaması diğer yana…

Bilgisizlik ve sistemsizlik kötü bir şey!

Bunun üzerine öğrenciler bulundukları illerdeki gerek SGK kuruluşlarına gerekse kaymakamlıklara başvurmaya başladılar fakat herhangi bir karşılık bulamadılar. Gittikleri yerden uyguluma sizin için değil diye geri çevrildiler. Ama öğrencilerin adreslerine gelen tebligatta bunun tam tersi yazıyordu. Başvurmaları gereken yerler buralar olarak görünüyordu. Bu derece düzensiz bir sistemle misafir öğrencilerle ilgileniyorlar. Düşünsenize başka bir ülkedesiniz size bir kâğıt geliyor başvurmanız gereken yerler söyleniyor, gidiyorsunuz ama o kurumun bundan haberi yok ve sizi geri gönderiyor. Saçma!

Misafir öğrencilere yönelik net bilgilendirmeler yapılsın!

Öğrenciler için bir yasa çıkartıyorsun fakat bu yasadan senin kurumlarının haberi yok.
Öğrenciler gelir tespiti yapsın diyorsun bu konuda net bir açıklama yapmıyorsun. Hem üstelik bu öğrenciler öğrenim amaçlı buradalar ve bu üzerlerine aldıkları ikamette bildiriliyor. Hangi gelir tespitinden bahsediyorsun?

En iyi şekilde ev sahipliği yapalım!

Türkiye’de şu anda yaklaşık 28.000 misafir öğrenci bulunmaktadır. Bunlar hali hazırda Türkiye’deki üniversitelerde okumaktadırlar. Ayrıca Kayseri ve İstanbul Fatih’te misafir öğrencilere özel İmam Hatip Liseleri bulunmakta… Bize düşen bu misafir kardeşlerimize en iyi şekilde ev sahipliği yapmak, gerek üniversitede gerek sosyal yaşamda elimizden geldiğince yardımcı olmak. Ümmetin okuyan eğitimli gençlere ihtiyacı var.

Son olarak şunu diyeyim; misafir öğrencilerle ilgili o kadar çok sorun var ki burada yazdıklarım ve yazacaklarım bir kısmı sadece. Ama ben bu yazıyı çok fazla uzun tutmak istemedim. Bununla ilgili bilgi alabileceğiniz bir yer var Fatih’te Fevzi Paşa üzerinde. Metrekare başına bir ülke düşen bir dernek, Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği. (www.babialem.org) Merak edenler öğrencilerle ilgili her türlü bilgiyi buradan edinebilirler.

 Kaynak : http://www.8sutun.com/haberdetay.asp?Newsid=123850

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org