Blog

Türkiye’de Okuyan Nepalli Öğrenciler İlk Defa Bir Araya Geldi

6 Şubat 2019 by in Asya, Dünyadan Haberler, ETKİNLİK, Faaliyetlerimiz

Türkiye’nin farklı illerinde lisans ve lise eğitim alan Nepalli öğrenciler 1 ve 2 Şubat tarihlerinde İstanbul’da ilk defa bir araya geldiler.


İki günlük bu programın birinci gününde Nepalli öğrenciler 1 Şubat Cuma günü Beyaz Gezi kapsamında İstanbul’un en önemli tarihi yerleri ziyaret ettiler. Ziyaret edilen yerler ise sırasıyla Panaroma 1453, Yerebatan Sarnıcı, Miniatürk ve Yıldız Parkı oldu.

İkinci gün ise Nepalli öğrenciler Bâb-ı Âlem’in Toplantı salonunda bir araya geldiler. İlk olarak Bâb-ı Âlem Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kara öğrencilere hoşgeldiniz diyerek konuşmalarına başladı. Ardından ise Kara öğrencilere birliğin ne kadar önemli olduğunu ve ne için bir arada olmaları gerektiğini söyledi. Ayrıca Türkiye’de en iyi şekilde eğitimlerini tamamlayıp mezun olduktan sonra ülkelerine dönüp hizmet etmeleri gerektiğini söyledi.

İkinci konuşmacı olarak ise Diriliş Postası Genel Müdürü olan Orhan Pekçetin öğrencilere hitap etmek için söz aldı. Pekçetin sözlerini memnuniyet ifade ederek Nepalli öğrencilerin kendilerini bu toplantıya çağrımlarına çok sevindiğini söyledi. Ardından ise Nepal’e gittiğini ve orada insanlara nasıl gönül bağı olduğunu ve onlara nasıl ısındığını aktardı. Nepalli öğrencilere farklı farklı konularda da sohbet etti.

Üçüncü konuşmacı olarak ise Nepalli öğrencilere bir araya getirmeye vesile olan İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrol ve Otomasyon Mühendisliğinde Yüksek Lisans yapan Mohammed Javed Ansari oldu. Ansari öğrencilere hedef belirleme iyi çok güzel bir sunum gerçekleştirdi.

Dördüncü oturumda ise TÜGVA gönüllülerinden olan Esra Arda Hanımefendi Nepalli öğrencilerimiz TÜGVA ile ilgili bilgiler vererek öğrencilerin ileriye dönük neler yapmaları gerektiğinden bahsetti.
Nepalli öğrencilerin dördüncü oturumun ardından hatıra fotoğrafı çektirerek İstanbul’daki iki günlük programlarına son vermiş oldular.

Öğrencilerimize bu tarzı programlarda buluşmak dileğiyle hayat boyu başarılar diliyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org