Blog

TÜRKİYE BURSLARI – TÜRKÇE YAZ OKULU 2014

17 Nisan 2014 by in Genel, Haber Merkezi

Türkiye Bursları; Başbakanlık Yurtdışı Türkler Başkanlığı ile Yunus Emre Enstitüsü işbirliğinde Türkiye’de Türkçe yaz okulu düzenleniyor.


Türkçe Yaz Okulu Programları farklı ülkelerden gelen misafirlerimizin katılımıyla gerçekleştirilmektedir. İletişim dili olarak Türkçenin kullanıldığı bu organizasyonda hem Türkçe eğitimi alma hem de bulundukları ve ziyaret ettikleri şehirlerin öne çıkan tarihî ve turistik yapılarını gezme ve yörenin kültürünü tanıma imkânı bulmaktadırlar.

Yaz okulu öğrencileri altı hafta boyunca Türkiye’nin farklı şehirlerinde bulunan Türkçe Öğretim Merkezlerinde Türkçe eğitimi alacaktır. Bu eğitimin yanı sıra öğrenciler bulundukları şehrin ve yörenin kültürü ile doğa güzelliklerini tanıma amaçlı gezi programlarına da katılacaktır. Gidilen illerde düğün, festival, el sanatları yapımı gibi etkinliklere katılarak, kültürü yaşayarak öğrenme fırsatı da bulacaktır. Yaz Okulu etkinlikleri dışındaki ulaşım masrafları (eğitim alınacak TÖMER’e kadar gidiş ve İstanbul üzerinden ülkelere dönüş) katılımcıya aittir.

Misafirlerimiz Anadolu’nun çeşitli kentlerinde devam eden Yaz Okulu Programı’nın son bölümünde ise nice medeniyetlere ev sahipliği yapmış, imparatorluklara başkent olmuş İstanbul’a gitmektedirler. Bütün grupların bir araya getirildiği İstanbul’da, katılımcılar değişik şehirlerde yaşadıkları tecrübeleri arkadaşlarıyla paylaşma ve Anadolu kültürü ile tarihinin tüm renklerini görme fırsatını elde etmektedirler. Topkapı Sarayı’ndan Ayasofya’ya, Sultanahmet Camisi’nden Dolmabahçe’ye kadar birçok önemli mekânı ziyaret eden misafirler, programın son gününde düzenlenen zengin kültürel içeriğe sahip bir kapanış programı ile altı hafta süren Yaz Okulunu tamamlamakta ve Türkiye’ye veda etmektedirler.

Yaz Okulu Tarihleri: 17 Temmuz – 24 Ağustos 2014 | 25-29 Ağustos 2014 (İstanbul gezisi ve Kapanış Programı)
Başvuru Tarihi : 16 Nisan- 4 Mayıs 2014
Sunulan İmkânlar :
Toplam 500 TL Burs,
Ücretsiz konaklama,
Ücretsiz kahvaltı ve akşam yemeği (Öğle yemekleri öğrencinin kendisine aittir.)
Ücretsiz sağlık sigortası,
Ücretsiz sosyal ve kültürel aktiviteler,
Ulaşım : Yurtdışı ve yurtiçi gidiş-dönüş ulaşım giderleri katılımcının kendisine aittir.
Başvuru Şartları
a) Türkiye Cumhuriyeti dışındaki herhangi bir ülkenin vatandaşı olmak (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı olanlar ile herhangi bir sebeple Türk vatandaşlığını kaybetmiş olan adaylar burs programına başvuramazlar)
b) Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde veya Türkiye dışındaki bir üniversitede öğrenci olmak,
c) 18 yaşından küçük, 30 yaşından büyük olmamak.
d) Üniversite öğrencileri için % 70 akademik not ortalamasına sahip olmak ve temel düzeyde Türkçe bildiğini belgelendirmek,
e) Yunus Emre Enstitüsü öğrencileri için en az A1 seviyesinde Türkçe Sertifikasına sahip olmak,
e) Daha önce Türkiye’de herhangi bir kuruluşundan Türkçe dil bursu almamış olmak
f) Türkiye’de eğitim görmemiş olmak.
Gerekli belgeler
1- Üniversite Öğrenci belgesi veya Yunus Emre Enstitüsü Sertifikası
2- Geçerli bir kimlik belgesinin fotokopisi
3- 1 fotoğraf
4- 1 transkript
Başvuru yapmak için lütfen aşağıdaki linkte yer alan başvuru formunu doldurunuz.

Türkçe Yaz Okulu 2014 Başvuru Formu

Kaynak: Türkiye Bursları

[title]DİĞER HABERLER[/title]

[blog3 cat=haber-merkezi]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org