Blog

TÜRKİYE BURSLARI KOORDİNASYON OFİSLERİ KURULUYOR

13 Nisan 2014 by in Genel, Haber Merkezi
YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ile YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya tarafından Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı arasında “Üniversitelerde Türkiye Bursları Koordinasyon Ofisi kurulmasına ilişkin protokol imzalandı.
İmza töreninin açılış konuşmasını yapan Başkan Bülbül Türkiye Bursları hakkında bilgi verdi. Bülbül sözlerine şu şekilde devam etti: “Türkiye 1992’den beri uluslararası öğrencilere yönelik burslar vermektedir. 2012 itibariyle bu burslar “Türkiye Bursları” çatısı altında markalaştırılmıştır. Buradaki amacımız dünyada başarılı olan zeki ve ülkesine katkıda bulunabilecek öğrencilerin Türkiye’de eğitim almalarını sağlamak, Türkiye ile ülkeleri arasında Türkiye gönüllüleri olmalarına katkı sunmaktır.
Bülbül: “70 centlere muhtaç bir ülkeden 170 ülkeye burs veren bir Türkiye konumuna gelmek hepimiz için gurur vericidir.”
Geçen yıl itibariyle 140 ülkeden 13 bin uluslararası öğrenciye burs vermekteyiz. Türkiye Burslarına çok yoğun başvurular yapılmaktadır. 8 ayrı dilde online başvuruları kabul etmekteyiz. Başvurulardan sonra ön değerlendirme ile akademik başarılarına göre belirli bir ön eleme yapmaktayız. Daha sonra ilgili ülkelere giderek oradaki büyükelçiliklerimizde ya da ilgili yerlerde ön elemeyi geçen öğrencilerimizle mülakat yapmaktayız. Mülakatlarda YÖK’ten öğretim üyelerimiz de bulunmaktadır. Bu kapsamda Türkiye yaklaşık 80 ülkede mülakat gerçekleştirmektedir. Yaptığımız mülakatlar sonrasında YÖK ve Maliye Bakanlığımızla işbirliği içinde bu öğrencilerimizi üniversitelere yerleştirmekteyiz. Bu yıl yüksek lisans ve doktora için başvurularımız bitmiş durumdadır. 2014 lisansüstü başvurularında ülkemiz için son derece gurur verici bir tabloyla karşı karşıyayız. Bu yıl 176 ülkeden 37 bin başvuru yapılmıştır.Bülbül: “Ofisler kalıcı ve sürdürülebilir ilişkiler için anahtar olacak”
Uluslararası öğrencilerimizin hem akademisyenlerle hem STK’lar, meslek odaları, sanat ve spor çevreleriyle daha kalıcı bir ilişki kurmaları amacıyla bu ofisleri oluşturuyoruz. İnanıyorum ki bu ofisler oluşturulduktan sonra mezun öğrencilerimizle o şehir üzerinden çok daha kalıcı ve sürdürülebilir bir ilişki içinde olacağız. Ofisler, öğrencilerimizin bulunduğu kentlerdeki iş dünyasıyla da yakın ilişkilerde olmasına katkı sağlayacak.
Çetinsaya: “Study in Turkey markasıyla Türkiye’nin görünürlüğünü arttıracağız”
YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya: “YÖK olarak Türkiye’nin gelecek 10 yıldaki en büyük hedeflerinden birini uluslararasılaşmak olarak tanımladık. Bu, hem Türkiye’nin mevcut dinamiklerine hem de küreselleşme dediğimiz sürece uygundur. Tek bir Türkiye markası altında toplanan Türkiye Burslarını koordine eden YTB ile ilişkilerimiz çok önemlidir. Yapacağımız işbirlikleriyle bu uluslararasılaşma sürecini arttıracağız. Bu konuda en son yaptığımız çalışmalardan biri Study in Turkey isimli bir marka yaratmak oldu. Türkiye’nin bu konudaki görünürlüğünü arttırmak amacıyla hep birlikte bunu Türkiye’nin parlayan yüzü haline getireceğiz. Hepimiz için hayırlı uğurlu olsun.” şeklinde konuştu.
“Türkiye Bursları Koordinasyon Ofisleri kentlerin dünyaya açılan kapıları”
Türkiye Bursları Nedir?
Türkiye’nin uluslararası alanda geliştirdiği kültürel, siyasal ve ekonomik ilişkileri güçlendirmek, ülkemizin küresel düzeyde tanıtımını sağlamak ve yükseköğretim kurumlarımızın kapasitesini nitelikli öğrencilerle geliştirmek amacıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarafından uluslararası öğrencilere burslu yükseköğretim imkanları sunulmaktadır.
Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından koordine edilen bu burslar “Türkiye Bursları” adı altında 2012 yılından bu yana faaliyet göstermektedir. “Türkiye bursları” Türkiye’nin dış politika önceliklerini dikkate alan duyarlı bir anlayışla yönetilmektedir.
Ülkemizde bugün, 140 ülkeden 13 bin uluslararası öğrenci Türkiye Burslusu olarak eğitimini sürdürmektedir. Kendi hesabına eğitim görenlerle birlikte bu rakam 54 bine ulaşmaktadır. Adayların seçimi yapılan ön değerlendirmenin ardından yaklaşık 80 ülkede adayların ülkelerinde yapılan mülakatlarla belirlenmektedir. Başvuran adaylar içerisinde en nitelikli olanlar bu süreç sonunda YÖK onayıyla üniversitelerimize yerleştirilmektedir.
Protokol ve Kapsamı
YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül ve YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya tarafından imzalanan “Üniversitelerde Türkiye Bursları Koordinasyon Ofisi Kurulması”na ilişkin anlaşma ile üniversiteler bünyesinde kurulması planlanan Türkiye Bursları Koordinasyon Ofislerindeki çalışmalar YÖK ile işbirliği halinde sürdürülecektir.
Türkiye Bursları Koordinasyon Ofisleri, Türkiye Burslusu öğrencilerin eğitimlerini daha kolay sürdürmelerine imkan sağlayacaktır. Koordinasyon Ofisleri, öğrencilerin üniversite ve resmi kurumlarla olan ilişkilerinde onlara yardımcı olacak, muhatap oldukları bürokratik süreçleri azaltacak veya kolaylaştıracaktır. Kurulan bu ofisler uluslararası öğrencilerin bulundukları şehirlerdeki iş, sanat, akademi, STK’lar ve sosyal çevreleri ile iletişiminin güçlendirilmesi ve öğrencilerin her türlü ihtiyacının daha kolay sağlanmasını amaçlamaktadır.
Kaynak: ytb.gov.tr

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org