Blog

TÜRKÇE SERTİFİKA PROGRAMI

15 Ocak 2014 by in Genel, Haber Merkezi

Türkçe öğrenmek istiyor ama zaman bulamıyorsanız, artık tam size uygun bir program var. Anadolu Üniversitesi Türkçe Sertifika Programı (TSP) ile günlük yaşamınızda rahatlıkla kullanabileceğiniz şekilde Türkçe öğrenmeye hemen başlayabilirsiniz. Üstelik bilgisayarınızın başından kalkmadan… Sıcacık bir “Merhaba” ile diyaloğa, hoşgörüye ve yeni açılımlara uzanan bir yola çıkmaya hazır mısınız?
Uzaktan öğrenim konusunda dünyanın en önemli eğitim kurumlarından olan Anadolu Üniversitesi farklı ihtiyaçları için Türkçe öğrenmek isteyen herkese yepyeni bir fırsat sunuyor. Türkçe Sertifika Programı (TSP), sizin ihtiyaç ve olanaklarınız araştırılarak hazırlandı. Zaman ve mekan sınırlaması olmaksızın, tamamen internet üzerinden gerçekleştirilecek program ile Türkçe öğrenebilir ve bunu Anadolu Üniversitesinden alacağınız sertifika ile belgeleyebilirsiniz. Nasıl mı?
Kayıt olmanız dahil tüm öğrenme süreçleriniz Türkçe Sertifika Programı (TSP) web sitesinden yapılacak. Öğrenim malzemelerinizi ve danışmanlık hizmetlerinizi de yine internet üzerinden alacaksınız. Sanal sınıflarda size özel senkron danışmanlık hizmetinin yanı sıra, çağdaş dil eğitiminin bir parçası olan görsel-işitsel eğitim materyalleri ile güncel bir Türkçe öğreneceksiniz. Üstelik Türkçe Sertifika Programı (TSP) Avrupa dil standartlarına uygun olarak tasarlandı.

Türkçe Sertifika Programı (TSP) ile;

 • Türkçe okuyacak, yazacak ve konuşacaksınız.
 • Tüm öğrenim ve sınav süreçleriniz internet üzerinden gerçekleşecek.
 • Bilgisayarınızın başından kalkmanıza gerek kalmayacak.
 • Gerçek yaşamın içinde kullanabileceğiniz pratik Türkçe öğreneceksiniz.
 • Teknolojinin son ürünü eğitim materyalleri ile çalışacaksınız.
 • Avrupa dil standartlarına uygun bir program dahilinde sertifika alacaksınız.

2013 Güz Dönemi Türkçe Sertifika Programı

Türkçe Sertifika Programının amacı, sizlere dünya dil ailesi en eski en yaygın konuşulan dillerinden biri olan Türkçe’yi öğretmek ve Türkçe’yi bir iletişim dili olarak iş, eğitim ve sosyal çevrenizde kullanabilecek düzeye erişmenizi sağlamaktır.
Bu programda; ders, televizyon, kitap ve alıştırma ortamları gibi olanaklar ve danışmanlık hizmetleri çevrimiçi ortamda bir araya getirilmiştir.
Bu program A1, A2; B1, B2; C1, C2 olmak üzere altı düzeyden oluşmaktadır. 2013 Güz Döneminde yalnızca A1, A2, B1 ve B2 düzeyleri sunulacak, ilerleyen dönemlerde C1, C2 düzeyleri de sunulacaktır.
İlk düzey olan A1 düzeyinde öğreneceğiniz Türkçe size günlük yaşamda kullanabileceğiniz dil becerilerini kazandıracaktır. İkinci düzey olan A2 düzeyi size günlük yaşamda kullanabileceğiniz dil becerilerini kazandıracaktır.B1 ve B2 düzeyinde öğreneceğiniz Türkçe size güncel konularla ilgili sohbet edebilmeniz ve günlük hayatta kendinizi kolaylıkla ifade edebilmeniz gibi dil becerilerini kazandıracaktır. Ayrıntılı bilgiye Programlar sayfasından ulaşabilirsiniz.

Kimler Başvurabilir?

Türkçe Sertifika Programına Türkçe okumak yazmak ve konuşmak isteyen herkes başvurabilir. 2013 Güz Türkçe Sertifika Programına başvurular Başvuru sayfasından 30.09.2013 – 18.10.2013 tarihleri arasında yapılacaktır.
Başvuru ve kayıt ile ilgili işlemler hakkında ayrıntılı bilgiye Başvuru ve Kayıt İşlemleri sayfasından ulaşabilirsiniz.

Türkçe Sertifika Programına Kayıt Bedeli

2013 Güz Dönemi Türkçe Sertifika Programı kayıt bedeli 200 Euro‘dur.

Programın İşleyişi ve Öğrenme Ortamları

Türkçe Sertifika Programına kayıt yaptıran öğrencilerin e-posta adreslerine e-öğrenme içeriğine erişim, kayıt, sınav gibi elektronik işlemlerini gerçekleştirebilmelerini sağlayacak parola bilgisi gönderilecek ve Türkçe Sertifika Programı portalında giriş hesapları açılacaktır.
Türkçe Sertifika Programına kayıt yaptıran öğrenciler internet ortamında sunulan Ders, Çalışma, Ödev, Televizyon Programları, Kitap, Deneme Sınavı ile Eşzamanlı ve Eşzamansız Danışmanlık hizmetlerinden yararlanarak sertifika sınavlarına hazırlanabileceklerdir.
2013 Güz Dönemi Türkçe Sertifika Programı dersleri 21 Ekim 2013, Güz Dönemi Türkçe Sertifika Programı danışmanlık hizmetleri 28 Ekim 2013 tarihinde başlayacaktır.
Programın işleyişi ve öğrenme ortamları hakkında ayrıntılı bilgiye Öğrenme Ortamları sayfasından ulaşabilirsiniz.

Sınavlar

2013 Güz Dönemi Türkçe Sertifika Programının sınavları sözlü ve yazılı olmak üzere iki aşamada gerçekleştirilecektir. Sözlü sınav, akademik takvimde belirtilen tarih aralığında danışmanlarla belirlenecek gün ve saatte, yazılı sınav ise yine akademik takvimde belirtilen gün ve saatteinternet üzerinden gerçekleştirilecektir.
Sınavların tarihleri hakkında ayrıntılı bilgiye Akademik Takvim sayfasından ulaşabilirsiniz.

Başarı Ölçütleri ve Sertifika Belgesi

Türkçe Sertifika Programının değerlendirme kriterleri aşağıdaki tabloda belirtilmiştir.

Değerlendirme Kriterleri
Yazılı Sınav
%20
Sözlü Sınav
%30
Ödev
%20
Danışmanlık Hizmetlerini Kullanma
 • Eşzamanlı Danışmanlık %15
 • Eşzamansız Danışmanlık %15

 
Öğrenciler değerlendirme kriterlerinde belirtilen etkinliklerden 100 tam puan üzerinden en az 70 puan aldıklarında başarılı sayılacaklardır. Program sonunda öğrencilerin derslerdeki başarı durumunu gösteren Başarı Belgesi internette yayınlanacaktır. 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alarak başarılı olan öğrenciler programa ait sertifikayı almaya hak kazanacaklardır. Sertifika almaya hak kazanan öğrencilere sertifika belgesi 03.02.2014 tarihinden itibaren gönderilecektir.

Türkçe Sertifika Programında Ders Çalışma Süreci

Türkçe Sertifika Programında her hafta çeşitli e-öğrenme uygulamaları içeren bir ünite yayına girerek 12 hafta boyunca eğitim-öğretim etkinlikleri yürütülecektir. Öğrenciler her hafta bir üniteyi çalışarak, kendilerine atanan akademik danışmanlarından eşzamanlı ve eşzamansız danışmanlık hizmeti alacaklardır. Öğrenme ortamları ve ders çalışma süreci ile ilgili ayrıntılı bilgiye Öğrenme Ortamlarısayfasından ulaşabilirsiniz.

Önemli Tarihler

Türkçe Sertifika Programının kayıt başvuruları, derslerin başlangıcı, danışmanlık hizmetleri, sınavlar gibi dönemlerin tarihlerine Akademik Takvim sayfasından ulaşabilirsiniz.
 
Detaylı Bilgi İçin: http://tsp.anadolu.edu.tr/Tsp.htm

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org