Blog

TARİH, KÜLTÜR VE MEDENİYET BAĞLAMINDA – ORTADOĞU

21 Mart 2016 by in Genel, Kurumsal

İBB Gençlik Meclisi tarafından hayata geçirilen Politika ve Diplomasi Okulu (PDO) “Ortadoğu Çalışmaları” başlıklı programında Yönetim Kurlu Başkanımız Ali Arıkmert “Tarih, Kültür ve Medeniyet Bağlamında – Ortadoğu” konulu sunum gerçekleştirdi.


 Üç hafta boyunca devam edecek olan ve Ortadoğu ile ilgili pek çok meselenin değerlendirilen programın ikinci haftasının ilk oturumunda Prof. Dr. Ahmet Tabakoğlu ‘İslam İktisadı ve Türkiye’nin İslam Ülkeleri ile Ekonomik İlişkileri Analizi’ üzerine konuşma gerçekleştirdi. Kısa bir aradan sonra gerçekleştirilen ikinci oturumda Yönetim Kurlu Başkanımız Ali Arıkmert “Tarih, Kültür ve Medeniyet Bağlamında – Ortadoğu” üzerine konuşma yaptı.

 İlk insandan beri her insanın inanma ihtiyacı olduğu ve bu doğrultuda inandığı bir şey olduğunu vurgulayan Arıkmert, bu inançla insanlarda bazı kabuller ve retler oluştuğunu söyledi. Ayrıca geleneğin kurumsallaşmış, kök salmış halini medeniyet olarak tanımladığımızı ve Fırat-Dicle Havzası ilk medeniyetin ortaya çıktığı yer kabul edildiğini, diğer bir rivayete göre insanlığın Nil çevresinde doğduğunu aktardı. Konuşmasının sonunda hakim olan kültür ve medeniyetin değerleri dünyada kabul gördüğünü ve bizim günümüzde hakim olan modern batı medeniyetinin eğitim sistemiyle bir yere ulaşmamızın mümkün olmadığını vurguladı. Sunum sonunda yönetim kurulu başkanımıza hediye takdimi gerçekleştirildi.

 Bir dizi eğitim programını hayata geçirerek Ortadoğu’yu mercek altına alacak olan Politika ve Diplomasi Okulu 27 Mart 2016’da üçüncü haftasıyla sona erecek.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org