Blog

T24, MEYDAN GAZETESİ VE AYNI ÜSLUBA SAHİP MEDYAYA CEVABIMIZ

11 Mayıs 2015 by in Genel, Haber Merkezi

Uluslararası öğrencilerin ülke tercihinde hızla yükselen Türkiye, 2010 yılında 17 bin misafir öğrenciye ev sahipliği yaparken bu sayı 2015 yılında 160 ayrı ülkeden 80 bine ulaşmıştır. Önümüzdeki 5–6 yılın sonunda ülkemizdeki misafir öğrenci sayısının 200 bini aşması beklenmektedir. Uluslararası öğrenciler, eğitim, kültür, diplomasi ve turizm açısından ülkemiz için önem arz etmektedir.

İLK DEFA DEĞİL 8. DEFA YAPIYORUZ

UDEF ve bağlı dernekler olarak, misafir öğrencilere rehberlik yapmak için 2004 yılında kurulan SADER-Sosyal Araştırmalar ve Kültürler Arası Dayanışma Derneği’nden başlayarak 11 yıldır çalışmaktayız. 8 yıldır gerçekleştirmekte olduğumuz Uluslararası Öğrenci Buluşmasına bugüne kadar pek çok STK, kurum ve sponsordan destek aldık. Bu seneki etkinliklere Türkiye Gençlik Vakfı-TÜGVA da destek verdi, organizasyonu birlikte gerçekleştirdik. Bu birliktelik için TÜGVA’ya teşekkür ederiz.

T24, Meydan Gazetesi, Aktif Haber ve bazı medya organları Uluslararası Öğrenci Buluşmasını “her etkinliği birebir kopyalıyorlar” başlığını kullanarak haber yaptılar. Oysa biz, Uluslararası Öğrenci Buluşmalarını 8 yıldır yapıyoruz. Etkinlikler sanki ilk defa yapılıyormuş gibi haber yapan ve bu bilgisizlikleri üzerinden çamur atmaya kalkan T24, Meydan Gazetesi, Aktif Haber ve benzeri medya organlarına ‘Günaydın’ demek durumundayız.

ONLAR ZATEN TÜRKİYE’DE YILLARDIR ÖĞRENCİ OLARAK BULUNUYOR

Bu gençler zaten Türkiye’deler; ülkemizdeki lise ve üniversitelerinde yıllardır öğrenci olarak bulunuyorlar. Hiçbir öğrenciyi buluşmalara katılsın diye yurtdışından getirmiyoruz, yarıştırmıyoruz, jürimiz yok. Kendi kültürlerini tanıtıyorlar. Herhangi bir dil ya da Türkçe yönlendirmesi veya vurgusu yapmıyoruz. Yaptığımız organizasyon her yönüyle özgün bir faaliyettir. Samanyoluhaber.com sitesi, 2014 yılındaki 7. Uluslararası Öğrenci Buluşmasını misafir öğrencileri üzerindeki tek misyonumuz olan ‘kardeşlik hukukuna’ vurgu ile “Kardeşlik için bir araya geldiler” başlığı ile duyurarak doğru bir habercilik yapmıştı.

Önceki yıl 18 ilde yaptığımız etkinlikleri bu yıl 33 ile çıkardık. Meydanlar rengârenk oldu, dünyanın rengi ülkemize yansıdı. Ülkemizde misafir öğrenci arttıkça bizim faaliyet alanımızın genişleyeceğini umuyoruz. İnşallah gelecek yıl etkinlik düzenlediğimiz il sayısını artıracağız. Çünkü biz milletimizin sahip olduğu inanç, kültür ve medeniyet değerlerinin gereğini yapıyoruz; misafir öğrencilerimize destek oluyoruz.

9 Mayıs’ta başlattığımız 8. Uluslararası Öğrenci Buluşmasının final programı 16 Mayıs Cumartesi günü İstanbul Sinan Erdem Spor Salonunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımı ile gerçekleştirilecektir. Milletimizi ve misafir öğrencilerimizi davet ediyoruz.

DESTEK VEREN HERKESE TEŞEKKÜR EDERİZ

Bunun yanısıra, UDEF’in siyasi bir kurum olmadığını, dünyanın dört bir yanından gelen uluslararası öğrencilerin renk, din, dil, mezhep, meşrep, kültür, ideoloji ve ırk farklılığına bakmayıp, tümüne ev sahipliği ve rehberlik yapmaya çalışan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlatmak isteriz.

Bu vesileyle, misafir öğrencilere sahip çıkma hususunda hassasiyet gösteren ve destek veren hükümetimize, ilgili kurum ve kuruluşlara, onları bağrına basan halkımıza teşekkür ederiz.

11.05.2015

Mehmet Ali Bolat

UDEF – Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Başkanı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org