Blog

SURİYELİ HOCALARLA BULUŞMA VAKTİ

1 Şubat 2016 by in Genel, Haber Merkezi

Ülkelerindeki iç savaş nedeniyle yurtlarından olan ve birçoğu mülteci durumunda bulunan Suriyeli akademisyenlere Türk üniversitelerinde çalışma fırsatı sağlanacak.


 Suriyeli üniversite hocalarından 500’ü, bugün Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK) temsilcileriyle bugün biraraya gelecek. Başbakanlık koordinasyonuyla gerçekleşecek buluşmada akademisyenlerin talepleri konuşulacak. Toplantıya katılacak isimlerden biri olan Suriyeli akademisyen Abed Naser Ferzaj, 3 yıldır Türkiye’de ailesi ile birlikte yaşadığını ifade etti. Suriye’de savaştan önce mühendislik fakültesinde ‘profesör’ unvanıyla görev yaptığını anlatan Ferzaj, YÖK ile görüşmeyi uzun zamandır beklediklerini belirtti. Ferzaj, “Türkiye’deki Suriyeli akademisyenlerin birçoğu işsiz. Bu konuda beklenen adım geldi. Üniversite çağındaki Suriyeli gençlerin eğitilmesi gerekiyor. Bu gençleri eğitirsek ileride radikal gruplara gitmelerinin önüne geçeriz” dedi.

100 MİLYONDA 100 BİN
500 Suriyeli akademisyenin bir kısmı özel üniversitelerde çalışıyor. Her biri kendi dalında uzman bu hocaların üniversitelerde daha fazla istihdam edilmesi halinde, Türkiye’yi tercih eden uluslararası öğrenci sayısında da artış olacağı kaydediliyor. Dünyada yaklaşık 100 milyon uluslararası öğrenciden Türkiye’nin aldığı pay sadece 100 bin öğrenci. YÖK ile yapılacak bugünkü toplantı, eğitimde gelecek perspektifi açısından önem taşıyor.

Yasemin Asan

KAYNAK: YENİ ŞAFAK

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org