Blog

Sümbül Efendi Camiinde Sabah Namazı

9 Şubat 2021 by in Faaliyetlerimiz, Sabah namazı buluşmaları, Sosyal Çalışmalar

Sabah namazı buluşmaları kapsamında Kocamustafapaşa Sümbül efendi camiinde buluştuk.


Eski ismi “Aziz Andreas Manastırı” olan ve İstanbul’un fethinden sonra 1486’da camiye çevrilen bu yapının tarihi 6. yüzyıla kadar dayanmaktadır.

Camii avlusunda Halvetîye’nin Sümbülîye kolunun pîri, 1493’te vefat eden Pîr Yusuf Sümbül Sinanüddîn Efendi başta olmak üzere, Sümbülîye büyüklerinin türbeleri bulunmaktadır.
Koca Mustafa Paşa Camisi’nin avlusunda, 2000 yıllık olduğu söylenegelen bir Çınar ağacı vardır. Onun altında da Hz.Hüseyin’in torunlarının kabirleri bulunduğu rivayet edilir. Ayrıca avlusunda Konstantin’in müslüman olduktan sonra Sarı Sıdıka ismini alan Katerina ismindeki kızının mezarı da bulunmaktadır.

Halk arasında Sümbül Efendi Camii yada Sümbül Efendi Türbesi olarak bilinen camii aynı zamanda tarihi şadırvan, 500 yıllık selvi ve beyaz mermerden yapılmış çeşmeye de ev sahipliği yapmaktadır.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org