Blog

Sri Lanka’da Neler Oluyor?

11 Mart 2018 by in Faaliyetlerimiz, Güney Asya

Ülkelerin İslam ile ilgili durumlarının değerlendirildiği İslam Dünyası Konuşmaları programlarımız devam ediyor. Programlar kapsamında 10 Mart Cumartesi günü 17:00’da Sri Lanka’yı konuştuk.


Sri Lankalı öğrencimiz Akhmal Hasan ve Muhammed Arshath Sajan’un sunumlarıyla gerçekleştirdiğimiz programda ülkedeki Müslümanların durumları konuşuldu. Sri Lanka’daki olaylar, Müslümanların gördüğü zulüm ve baskılar öğrencilerimizin sunumu ile gözler önüne serildi. Sunumdan başlıca notlar şu şekilde:

– Sri Lanka’nın yaklaşık yüzde 15’i Müslümanlardan oluşuyor. 300 bin kadar Müslüman yaşıyor ülkede.
– Özellikle orta kesimde Müslümanlar yoğun. Ticaretle uğraştıkları için Müslümanlar genelde büyükşehirlerde yaşıyor.
– Ülkenin yüzde 70’i Budist, yüzde 10’u Hindu, yüzde 5 kadarı da Hıristiyan.
– Bir Budistin çıkan bir tartışma sonucu ölmesiyle olaylar başladı. Aslında bu bir bahaneydi. Daha çok dini ve etnik argümanlar kullanılarak Müslümanlara saldırılıyor.
– Şuana kadar genç bir Müslüman şehit edildi. Onlarca yaralı var.
– 19 camii, 95 işyeri, 138 ev, 56 araca zarar verilip birçoğu yakıldı.
– Polis ve Özel Harekat Müslümanları korumakta çok yetersiz. Başka sorular geliyor akla. Hatta bazı bölgelerde göstericiler etkisiz hale getirileceğine Müslümanlar tutuklanıyor.
– Müslümanlara Isid bahanesiyle, onların ülkeyi ele geçirmek istediği, Şeriat ilan etmek istediği, ticareti tamamen ele geçirdikleri gibi bahanelerle saldırıyorlar.
– Budistlerin bir kısmı olaya fiili destek veriyor. Şuan olaylar çoğunlukla durulsa da bazı yerlerden hâlâ haberler geliyor. Budistler eğer zamanında bir tepki koysalardı bunlar hiç yaşanmayacaktı. Şuan kınama mesajları yayınlıyorlar. Ama zamanlama maalesef kötü.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org