Blog

SEFİNE VE EL-SİNE YENİ SAYILARIYLA…

25 Ocak 2014 by in El-sine, Genel, Sefine, Yayınlarımız

Ülkemizde dergi okuma oranlarının oldukça düşük olduğu herkes tarafından bilinmektedir. Bu şartlarda dergi çıkarmak oldukça zor bir uğraşıdır. Üstelik bu dergiyi yabancı bir dilde hazırlamak daha da zor olsa gerektir. Ülkemizde eğitim gören uluslararası öğrenciler bu zor işi başarıyla yürütmeye devam ediyorlar. Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneğinin süreli yayınlarından olan Sefine Düşünce ve Kültür Dergisi ile El-Sine uluslararası edebiyat dergisi yeni sayılarıyla okurların beğenisine sunuldu.

Ülkemizde eğitim gören uluslararası öğrencilerin kaleme aldığı yazılarla hayat bulan Sefine düşünce ve kültür dergisi on altıncı sayısıyla okurlarını selamladı. Derginin, bu sayısındaki dosya konusu “kardeşlik” üzerine on iki ayrı başlıkta öğrenciler duygu ve düşüncelerini yazıya aktarmışlar.  Bölge olarak Afrika’nın ele alındığı dergide, gündeme dair; Afganistan, Bosna Hersek, Rusya ve Suriye’den öğrencilerin değerlendirme ve yorumları yer alıyor. “İz Bırakanlar” başlığı altında Güney Afrikalı Müslümanlar üzerinde emeği bulunan Ebubekir Efendi okuyucuya tanıtılmış. Bosna Hersek’teki uluslararası öğrenci çalışmasının anlatıldığı bir yazı ve “Afrika Günlüğü” başlıklı bir seyahatname ile dergi tamamlanıyor.

El-Sine uluslararası edebiyat dergisi, medeniyetimizin şiir coğrafyasında bir kez daha “diller aşka geldi…” El-Sine beşinci sayısı ile merhaba dedi.  Derginin bu sayısında “anne” temalı şiirlere yer verilmiş.  On yedi farklı dilde şiirin yer aldığı dergideki eserler ülkemizdeki misafir öğrenciler tarafından yayına hazırlanmış. Her şiir orijinal metniyle, çevirisiyle ve şairi hakkında kısa bilgiyle birlikte yayımlanmış. El-Sine dergisi özgün tasarımıyla da dikkat çekiyor. Çalışmaları hazırlayan arkadaşların önümüzdeki sayılarda da aynı başarıları ortaya koyması bekleniyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org