Blog

SARAYBOSNA'DA ULUSLARARASI GENÇLİK FESTİVALİ

3 Haziran 2014 by in Genel, Haber Merkezi

Bosna Hersek’in başkenti Saraybosna’da, Türk kuruluşlarının organizasyonuyla “uluslararası gençlik festivali” düzenlendi Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Yaman: “Dil, din, renk, ırk gibi farklılıklarımız bizi zenginleştiren unsurlardır.


Bosna Hersek‘te faaliyet gösteren Türk kuruluşlarının öncülüğünde başkent Saraybosna’da uluslararası gençlik festivali düzenlendi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi (IUS), Yunus Emre Türk Kültür Merkezi, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu ve turizm-seyahat acentesi Bal Tours işbirliğiyle düzenlenen festivale, 30 farklı ülkeden öğrenciler, davetliler ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saraybosna’nın merkezindeki Halk Tiyatrosu binası önünde gerçekleştirilen festival, renkli görüntülere sahne oldu. Festival kapsamına sunulan Kafkas dansları ve Endonezyalıların seslendirdiği geleneksel Bosna halk şarkısı Sevdalinka, büyük beğeni topladı.

Festival’de konuşan Bab-ı Alem Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arıkmert, 7 yıl boyunca İstanbul’da uluslararası öğrenci buluşmaları düzenlediklerini, bu programların daha sonra Türkiye geneline yayıldığını söyledi.

İlk defa yurt dışında düzenlenecek buluşma için Saraybosna’yı seçtiklerini belirten Arıkmert, programların öğrencilerin farklı kültürlerle tanışması amacını taşıdığını belirtti.

Bu tür etkinliklerin yurt dışında eğitim gören öğrencilerin kendi kültürlerini tanıtması için güzel bir fırsat olduğunu ifade eden Arıkmert, “Öğrencilerin aynı zamanda organizasyon kabiliyeti kazanmasını ve bu birikimi kendi ülkelerine döndüklerinde kullanmasını istiyoruz. Öğrenciler sadece üniversite eğitimiyle yetinmemeli. Diğer taraftan da öğrenciler kendi ülkelerini tanıtsın ve misafir bulundukları ülkelerde yaşayan halkla kaynaşsın istiyoruz” diye konuştu.

 “Farklılıklarımız bizi zenginleştiren unsurlar”

 Saraybosna Yunus Emre Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Akif Yaman da yurt dışından Bosna Hersek’e okumak için gelen öğrencilerin, burada bir nevi gönül elçileri olduğunu söyledi.

Eğitimin ülkeler arasında köprüler kurduğunu belirten Yaman, öğrencilerin ülkelerine döndüklerinde ise Bosna Hersek ve Balkanların büyükelçileri olacağını kaydetti.

Eğitim amaçlı yurt dışına çıkan öğrencilerin misafirperver bir şekilde karşılanması gerektiğini vurgulayan Yaman, “Dil, din, renk, ırk gibi farklılıklarımız bizi zenginleştiren unsurlardır. Bu farklılıklarımızın üzerinde durarak benzeri programların devam etmesini sağlamalıyız” dedi.

Uluslararası Saraybosna Üniversitesi Rektörü Yücel Oğurlu da AA muhabirine yaptığı açıklamada, Saraybosna’nın tarih boyunca Balkanların kültür başkenti olduğunu söyledi.

Kültürel zenginliğin ve sanatın başkenti olan Saraybosna’da böyle bir organizasyon düzenlenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getiren Oğurlu, bu etkinliğin farklı kültürlerin birbirlerini tanıması için müthiş bir fırsat olduğunu ifade etti.

Türk girişimcilerce Bosna-Hersek’te kurulan Uluslararası Saraybosna Üniversitesi’nde 30 farklı ülkeden öğrencilerin eğitim gördüğünü vurgulayan Oğurlu, “Bu kültürel çeşitliğin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. Umarım bu etkinlik önümüzdeki yıllarda da devam edecektir” diye konuştu.

“Saraybosna’yı eğitim şehri olarak görmek istiyoruz”

Bal Tours Müdürü Abdülhamit Yıldırım ise Bosna Hersek’te böyle bir festivalin ilk defa gerçekleştiğini belirtti.

Ülkede yaşanan sel felaketi nedeniyle büyük bir kutlama yapmadıklarını vurgulayan Yıldırım, gelecek yıllarda daha büyük şenlikler düzenlemek istediklerini kaydetti.

Saraybosna’da 35 farklı ülkeden öğrencilerin eğitim aldığını dile getiren Yıldırım, “Bu öğrencileri bir araya getirdik ve insanlarda bir farkındalık oluşturuyoruz. Biz bu festivallerden sonra da öğrencilerle iletişimi devam ettirip gelecekte daha güzel projelere imza atmak istiyoruz. Bosna Hersek’i ve özellikle Saraybosna’yı, eskiden de olduğu gibi, bir eğitim şehri olarak göstermek istiyoruz” şeklinde konuştu.

İHH Yardım Vakfı görevlisi ve Saraybosna Uluslararası Öğrenci sorumlusu Mehmet Gündüz de festival kapsamında Bosna Hersek’te faaliyet gösteren insani yardım kuruluşu “Merhamet”, Kızılhaç ve İHH’nın ortak stant açtığını söyledi. Gündüz, burada toplanan yardımların, Bosna Hersek’te son yılların en büyük felaketi olan sellerden etkilenen vatandaşlara dağıtılacağını belirtti.

kaynak: www.haberler.com

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org