Blog

SADAKATİ İLE TANINAN SAHABİ: HZ. EBUBEKİR

30 Kasım 2013 by in Bölgeler, Eğitim Çalışmaları, Genel, Kuzey Asya

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği olarak her sene yeni eğitim programları düzenlemeye devam ediyoruz. Bu sene bir ilk olarak Sahabe Hayatları konulu seminerlerini düzenlemeye başladık.

Hz. Ebubekir (r.a.) konulu konuşmayı Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi 4. sınıföğrencilerinden Erlan Baianov (Kırgızistan) yaptı. Programda Hz. Ebubekir Es-Sıddîk’in hayatından önemli kesitler aktarıldı, peygamber efendimizle (s.a.v.) yakınlığı ve ona olan sadakatine vurgu yapıldı. Ayrıca ilk halife olmasından dolayı hilafet yıllarında yaptıkları anlatıldı. Peygamber efendimizin (s.a.v.), Hz. Ebubekir’in faziletini belirttiği sözleri hatırlatıldı. Hilafet yıllarında riddeye, yalancı peygamberlere ve zekat vermek istemeyenlere karşı kararlı bir savaş vermesi  ve Kur’an-ı Kerîm’i mushaf haline getirtmesiyle ne kadar önemli bir Müslüman ve halife olduğunundan bahsedilmiştir.
Programa dünyanın dört bir tarafından gelen öğrencilerimiz iştirak etmiştir.
Not: Bundan sonra inşaallah her ayın sonunda bir sahabenin hayatının anlatıldığı konuşma yapacağız. Aralık ayında Hz. Ömer (r.a.) anlatılacak.
[nggallery id=272]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org