Blog

PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.V) İLE BAŞLAYAN VE 1924’TE SONA EREN BİR KURUM: HİLAFET

25 Mart 2014 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

 Halifeliğin kaldırılmasından 90 yıl geçmiş olmasına rağmen hâlâ gündemde kalmaya devam ediyor. Hem Türkiye’de hem de Dünya’nın başka yerlerinde toplantılar bazen gösteriler dahi yapılıyor. Halifelik kurumu ortada olmamasına rağmen 21. Yüzyılda da kayda değer sayıda Müslümanı heyecanlandırırken bazı etkin çevreleri de endişelendirebilmektedir. Bâb-ı Âlem Akademi Seminerleri çerçevesinde bu akşam Doç. Dr. Ali SATAN hocamızdan ’90.yıl dönümünde Halifeliğin Kaldırılması’ konusunu dinledik. Halifeliğin ne anlama geldiğini, tarih içerisinde nasıl bir seyir izlediğini, Osmanlı Halifeliğini, II. Abdulhamid ve II. Meşrutiyetin Halifelik politikalarını anlattıktan sonra I. Dünya Savaşında ardından Milli Mücadele de Halifeliğin nasıl bir rol oynadığını konuştuk. Ayrıca Lozan ve Hilafet ilişkisine, İngiltere’nin rolünün ne olduğuna, Ulema ve Meşayihin ilgaya bakışına, Türkiye, İslam alemi ve Batı ülkelerinde ilganın yankılarına değindik.

 Program sonrasında hatıra fotoğrafı çekildi ve dernek başkanımız Ali Arıkmert tarafından hocamıza teşekkür plaketi takdim edildi. Kendi sırasında Ali Satan hoca “Hilafetin Kaldırılması” isimli kitabını derneğe hediye etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org