Blog

PAKİSTAN'DA SEL FELAKETİ

11 Eylül 2014 by in Dünyadan Haberler, Genel

Güney Asya’da devam eden şiddetli yağışların neden olduğu selin bilançosu artıyor, Pakistan’da 257 kişi hayatını kaybetti


Pakistan’da şiddetli yağışların neden olduğu sellerde hayatını kaybedenlerin sayısı 257’e ulaştı. Pencap eyaleti ve Keşmir bölgesinde 2 Eylül’den beri etkili olan muson yağmurları nehirlerin taşmasına neden olurken, 2 bin 235 köyün sular altında kaldığı bildirildi. Keşmir ve Pakistan’ın kuzeydoğu bölgelerinde beş gündür devam eden şiddetli yağışlarsel ve heyelanlara neden oluyor. Ulusal Afet Yönetim Kurumu’nun yayınladığı raporda, ölenlerin sayısının, Pencap’ta 179, Azat Keşmir bölgesinde 64, Giltit’te 14 olmak üzere toplam 257 olduğu belirtildi.  Diğer taraftan Hindistan’ın işgali altındaki Cammu Keşmir bölgesinde de köprüler selden dolayı yıkıldı. Bölgede 15 ev tamamen kullanılamaz hale gelirken en az 70 kişinin de hayatını kaybettiği bildirildi.  Sel basan köylerde 9,515 evin zarar gördüğü, 2,881 evin ise tamamen tahrip olduğu, 1,121,987 kişinin de etkilendiği kaydedildi. Selin vurduğu bölgelerde ordu birlikleri ile sivil toplum kuruluşlarının arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Pencap Başbakanı Şahbaz Şerif, sular altında kalan bölgeleri gezerek çalışmaları yakından takip ediyor.
 
Kaynak: Dünya Bülteni/Haber Merkezi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org