Blog

ÖZGÜRLÜK “II. ULUSLARARASI ŞİİR GECESİ”NDE DİLLENDİRİLDİ

18 Mart 2015 by in Genel

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından organize edilen “II. Uluslararası Şiir Gecesi”  17 Mart Salı akşamı Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde coşkulu bir kalabalığın katılımı ile gerçekleştirildi.


 
Program Suriyeli öğrenci İbrahim Sello’nun Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başladı. Kur’an tilavetinin ardından Bâb-ı Âlem’in faaliyetlerinin anlatıldığı tanıtım klibi izlendi. Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Arıkmert yaptığı açılış ve selamlama konuşmasında; geceye destek veren herkese ve bu gecede davetlerine icabet edip salonu dolduran misafirlere teşekkürlerini sundu. Yeryüzünde milletlerin ve kabilelerin konuştuğu yüzlerce dilin varlığını hatırlatarak Hucurat Suresi 13. ayette zikredilen insanların tanışmaları için kabileler ve milletler halinde yaratılmaları gerçeğine vurgu yaptı. Medeniyetlerin ve kültürlerin en önemli taşıyıcısı olan dillerin şiir ile ayakta kaldığını dile getirdi. Dünyanın dört bir yanından eğitim için ülkemizde bulunan uluslararası öğrencilerin kendi dillerinde şiirlerin seslendirildiği programda, bu dil zenginliğini halkımızla paylaşmak istediklerini belirtti.

 Seslendirme sanatçısı Nur Haktan’ın sunuculuğunu yaptığı programda, açılış konuşmasının ardından öğrenciler kendi dillerinin ön plana çıkmış şairlerinden şiirler seslendirdiler. Dünyanın farklı coğrafyalarında konuşulan Amharice, Endonezce, Arapça, Farsça, Çeçence, Peştuca, Boşnakça, Swahilice, Kazakça, Moğolca, Bengalce, Arnavutça, Kırgızca, Gürcüce ve Yunanca’dan şiirler seslendirdiler. Cahit Zarifoğlu’nun Filistin için kaleme aldığı ‘Daralan Vakitler’ şiiri programın sunucusu Nur Haktan tarafından seslendirildi. Geceye misafir olarak katılan Abdulbaki Kömür de Nizar Kabbani’nin “Resim Dersi” adlı şiirini okudu.

 Şiir Gecesi, protokol tarafından şiir seslendiren öğrencilere plaket takdimi ve toplu fotoğraf çekimi ile son buldu. Programa katılanlara karanfil, gecede okunan şiirlerin yer aldığı “Şiir Gecesi Kitapçığı” Sefine Dergisi ve Bâb-ı Âlem Faaliyetlerinin yer aldığı tanıtım bültenleri hediye edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org