Blog

ORTADOĞU’NUN EN BÜYÜK ÜLKELERİNDEN BİRİ “ MISIR”

4 Kasım 2017 by in ETKİNLİK, Faaliyetlerimiz, Ortadoğu

“Ülke Tanıtım ve Yemek Günü” programlarımıza 2017-2018 eğitim dönemine Mısır ile başladık.


2 Kasım Perşembe akşamı dernek merkezinde Mısırlı öğrencilerimizden Muhammed İssa’nın yaptığı sunumda Mısır’a ait çok ilginç bilgiler verildi.

Resmi ismi Mısır Arap Cumhuriyeti olan Mısır 1,002,450 kilometrekarelik yüzölçümüyle Ortadoğu’nun en büyük ülkelerinden biridir. Yaklaşık 7.000 yıllık geçmişiyle insanlık tarihinin en önemli medeniyetlerinden birisine ev sahipliği yapmış olan Mısır, tarih boyunca birçok uygarlığın geçiş noktası olmuştur.

Mısır, Firavunlar döneminden Memlüklere, Osmanlılardan Napolyon Fransa’sına kadar birçok farklı medeniyetin ve kültürün etkilerini halen taşımaktadır. Günümüzde büyük çoğunluğu Müslüman bir nüfusa sahiptir. 1922’de bağımsızlığını kazanmış, 1953’te cumhuriyeti ilan etmiştir. Tarih boyunca olduğu gibi günümüzde de Nil Nehri, ülkenin ekonomik ve coğrafi anlamda en önemli unsuru olarak öne çıkmaktadır.

Mısır, bir geçiş coğrafyasında bulunması sayesinde oldukça zengin bir mutfağa sahiptir. Mısır mutfağı hem Kuzey Afrika hem Ortadoğu etkilerini bünyesinde taşır. Ayrıca Arap mutfağının hemen her ürününü burada tatmak mümkündür. Ülkenin nehir ve deniz kenarında bulunması nedeniyle deniz ürünleri de bolca mevcuttur ve rahatlıkla tercih edilebilir. Mısır ekonomisi tarım, hayvancılık ve turizme dayanır. Tarım daha çok Nil vadisinde yapılmaktadır. Çalışan nüfusun % 40’ı bu sektörlerde iş görmektedir. Üretilen tarım ürünlerinin başında pamuk gelir. Bunun yanı sıra tahıl ve çeşitli sebzeler de üretilmektedir. Balıkçılık da yaygındır. Orman ürünlerinden de belli oranda yararlanılmaktadır. Mısır tarihi eser yönünden oldukça zengin bir ülkedir. Kahire’deki Amr ibnu As, Hz. Hüseyin, Sultan Hasan, Ezher, Tulunoğlu, İmam Şafii, Mehmed Ali Paşa camileri ve piramitler başta gelen tarihi eserlerdendir. Kahire’de çok sayıda antik ve İslâmi eserin sergilendiği müzeler mevcuttur.

Senenin ilk programı öğrencilerin ve gönüllü katılımcıların yoğun katılımı ile gerçekleşti. Program sonunda misafirlerimize Kuşeri yemeği ile farklı bir lezzet olan Karkede şerbeti ikram edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org