Blog

Öğrencilerimize Yapılan Saldırılar İle İlgili Basın Açıklaması

13 Mayıs 2013 by in Genel, Haber Merkezi

 iç1

  Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu-UDEF, faaliyet alanları sadece Türkiye’de eğitim gören yabancı uyruklu misafir öğrencilerle ilgilenmek olan Uluslararası Öğrenci Derneklerinin çatı kuruluşudur. 14 şehirde bulunan 16 derneğimizle birlikte; din, dil, mezhep ayırt etmeksizin Türkiye’de eğitim gören 155 ülkeden yaklaşık 40.000 misafir öğrencinin hepsini muhatap olarak kabul ediyoruz. Çoğunluğu Müslüman olmak üzere Hristiyan, Budist, Şaman birçok misafir öğrenci faaliyetlerimize katılmakta, kendilerine sunduğumuz rehberlik ve danışmanlık hizmetlerinden istifade etmektedir. Üye derneklerimiz ve Federasyon olarak odak noktamız Türkiye’ye eğitim için gelen misafir öğrencilerin ülkemizde yabancı olarak görülmemesi, derslerinde başarılı olmaları ve mezun olduklarında Türkiye’yi ikinci vatanları olarak görmelerini sağlamaktır.

  Federasyon olarak yukarıda ifade ettiğimiz amaç doğrultusunda kamuoyunda, Türkiye’de eğitim gören uluslararası öğrenciler hakkında farkındalık oluşturmak ve “misafir öğrenci” algısını geliştirmek, misafir öğrencilerin organizasyon kabiliyetlerini geliştirmelerine katkıda bulunmak ve kendi ülkelerini, kültürlerini tanıtma fırsatı sunmak için “Uluslararası Öğrenci Buluşmaları” düzenliyoruz.

  Bu sene de 81 ülkeden 4.000 uluslararası öğrencinin görev aldığı 6.Uluslararası Öğrenci Buluşmaları Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı himayesinde, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Başbakanlık Kamu Diplomasi Koordinatörlüğü’nün destekleriyle 13 şehirde gerçekleşiyor. Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ İzmir etabına, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç İstanbul etabına, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ise Sakarya etabına teşrif etmişlerdir. Yine şimdiye kadar 6.Uluslararası Öğrenci Buluşması’nın yapıldığı 8 şehirde milletvekilleri, valiler, belediye başkanları, siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin teşrifleri bizi ziyadesiyle memnun etmiştir. Fakat, en önemlisi İstanbul, Ankara, Sakarya, Kocaeli, Bursa, Isparta, İzmir ve Eskişehir halkı yoğun bir katılım sağlayarak misafir öğrencilerle hemhal olmuştur.

  6. Uluslararası Öğrenci Buluşmaları ile ilgili her şey bu kadar güzel giderken önce Bursa’da daha sonra İzmir ve Eskişehir’de Suriyeli öğrencilerimiz Türkiye Komünist Partisi ve Türkiye Gençlik Birliği (TGB) üyeleri tarafından taciz ve saldırıya uğramıştır. İlk olarak geçen hafta Bursa’da gösteri yapan grup, Suriye standında Özgür Suriye Ordusu bayrağının kullanılmasını bahane ederek, tacizde bulunmuş ve emniyet mensuplarının müdahalesiyle saldırı sona ermiştir. Federasyon olarak bu saldırıyı münferit bir olay olarak görmek istedik. Fakat, geldiğimiz noktada bu hafta da yukarıda ifade ettiğimiz gruplar İzmir ve Eskişehir’de de Suriye standlarına saldırmış ve bazı öğrencilerimizin yaralanmasına sebep olmuştur.

  Amaçlarının sadece olay çıkarmak ve Türkiye’nin içinde bulunduğu hassas süreçleri kaşımak olduğunu çok iyi bildiğimiz bu gruplar, Türkiye’nin büyümesini hiçbir zaman istememiş, Türkiye ne zaman “Yeniden Büyük Türkiye” idealine ilerlese dış güçlerin payandası olarak fitnenin merkez üssü olmuşlardır. Kendilerini demokrasi ve özgürlüğün temsilcileri olarak tanımlayıp, demokrasi ve özgürlüğün uğramadığı Suriye meselesinde de “gönüllü Esed şebihaları” olan ve Türkiye kamuoyunun çok iyi tanıdığı bu insanları nefretle kınıyoruz. Bundan sonraki süreçte de şimdiye kadar olduğu gibi yapacakları saldırılarda kendilerine karşılık vermeyeceğimizi, fakat Türkiye’ye eğitim görmeye gelen, bu ülkede misafir olan ve güvenlikleri bize emanet olan öğrencilerimizi sonuna kadar koruyacağımızı açıkça beyan ediyoruz.

  Misafir olarak bulundukları bir ülkede kendilerine saldırıda bulunulmasına rağmen sağduyu ile hareket eden ve seviyesi malum bu mezkur gruplara karşılık vermeyen misafir öğrenci kardeşlerimize, derneklerimizin kıymetli yönetici ve mensuplarına, saldırılara müdahale eden emniyet mensuplarımıza ve bu olaylar sırasında misafir öğrencilere sahip çıkan halkımıza can-ı gönülden teşekkür ediyoruz.

Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF)

Yönetim Kurulu

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org