Blog

NEDEN TERÖRİST?

10 Nisan 2014 by in Blog, Genel

Suudi Arabistan 07 Mart günü Müslüman Kardeşler Teşkilatını ‘’terör örgütü’’ ilan ederek uluslararası terör örgütleri listesine almıştı. Diğer yandan yurt dışında özellikle Suriye’de Cihat eden Suudi vatandaşlarını 15 gün içinde ülkelerine dönmelerini talep etmişti. Suudi’nin böylesi radikal karar alması Arap Baharının kendisi ve krallık veya monarşi ile yönetilen diğer Körfez ülkelerine sıçramasından oldukça endişeli olduğunu göstermektedir.

Düşünülmesi gereken konu ise bu kararın iki önemli gelişmeden sonra alınmasıdır. Biri; askeri darbe ile iktidara gelen Sisi hükümetinin buna benzer karar alınması. Diğeri; Suudi, BAE ve Bahreyn’in Katar hükümetiyle olan diplomatik ilişkilerini dondurmasıdır.

Önce Katara gelelim Katar kralı Suriye’ye destek vereceğini açıkladığında Suudi ve diğer Körfez ülkelerinin baskısıyla sağlık nedenlerini bahane göstererek görevini oğluna bırakmak zorunda kaldı ve sonrasında Mısır’da askeri darbe gerçekleşti. Peki, Suudi, BAE ve Bahreyn’in Katardan alıp veremediği nedir? Katarın Arap Baharında özellikle Mısır ve Tunus’ta Müslüman Kardeşler Teşkilatına büyük destek vermesi mi? Yoksa bu iki cephe arasında bir enerji savaşı mıdır?

Bunun temelinde iki nedeni görebiliriz hem enerji hem siyasi iktidar savaşıdır. Her kes bilir ki İran ve Katar ayni petrol kuyusundan petrol çıkartmaktadır. Bu kuyu 460 senelik gaz rezervini teşkil etmektedir. Katarın bölgede iki büyük rakibi vardır, Körfez ülkeleri ve İran. Bundan dolayı bu iki büyük gücün üstesinden ancak bölgeyi iyi tanıyan ve bölgeye hâkim olan teşkilatlı bir sivil hareket ve demokrasiyi savunan gruplarla gerçekleşeceğine inanmaktadır, o da tüm Arap ülkelerinde dini ve siyasi alanda çok aktif faaliyet gösteren Müslüman Kardeşeler Teşkilatıdır.

Müslüman Kardeşler Teşkilatına gelince Arap Baharının dalgasının altından çıkması bölgedeki diktatör ve statükocuları ürkütmüştür. Bunların başında Körfez ülkeleri gelmektedir. Diğer yandan ulusalcılar ve solcular da ideolojik husumetlerinden dolayı Müslüman Kardeşlerin devrimi ve baharı çaldıklarını iddia etmektedirler. Onlara göre milli iradenin sandıkta başarılı olmak baharı, devrimi çalmakla eşdeğerdir. Ulaşamadıkları ete mundar muamelesi yapmaları içlerindeki hastalık, siyasal İslam’ı çekememezlik ve kurtlardan dolayı olsa gerek.

Peki, neden terörist? Neden IŞİD, Nusre, Husiler ve Hizbullahla aynı listede?

Cevabı bellidir, Siyasal İslam’ı baltalamak, darbeci Sisi hükümetine meşruiyet kazandırmak, Suriye mücadelesini şaibeli kılmak, müttefiki ABD ve AB’ye işgalci İsrail güvenliğinin Körfez özellikle Suudi’ye bağlı olduğu mesajını vermek ve ABD’nin İran’la çalıştığı takdirde onlara göre ‘’Radikal’’ ve ‘’Terörist’’ Müslüman Kardeşler Teşkilatının özelde Körfez genelde Arap ülkelerinde söz sahibi olacağını ve sonuç itibarıyla İran’ın bölgeye hâkim olacağı mesajını vermektedir

Sonuç olarak: Uzmanlar göre Suudi ve diğer körfez ülkelerinin Müslüman Kardeşler Teşkilatı hakkında böylesi radikal karar almaları Teşkilatı yıpratmaz tam tersine Teşkilatın özellikle Suudi’de daha dikkatli çalışmasına neden olur. Müslüman Kardeşler Arap ülkelerinde her alanda ticaret, doktorluk, eğitim özellikle okul ve üniversitelerde ciddi anlamda kadrolaşmıştır. Böylesi bir teşkilata savaş açmak düşman kazanmaktan başka bir şey değildir. Diğer bir husus ise halk tabanı güçlü, siyasi ve sivil çalışmalar tecrübesi olan böylesi teşkilat Orta Doğu demokrasisi için en iyi bir seçenektir.

Muhammed Şerif | Tacikistan

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org