Blog

MÜSAMAHALI BİR İSLAM TOPLUMU – SENEGAL

15 Aralık 2014 by in Afrika, Eğitim Çalışmaları, Genel

İslam Dünyası Konuşmalarında bu hafta bir Afrika ülkesi olan Senegal’i konuştuk. Senegalli öğrencimiz Muhammed Gueye yaptığı sunumda Senegal hakkında genel bilgiler verdikten sonra ülkedeki İslam’ı ve Müslümanları anlattı.


İslam’ın Senegal‘e 11. yy’da Müslüman tüccarlar vasıtası ile daha çok kuzeyden ve doğudan geldiğini söyleyen Gueye son yüz yılda ise Müslümanların sayısında çok önemli bir artış olduğunu belirtti. Sömürge ülkelerinin Afrika’nın iç bölgelerine girmek için kullandıkları nehirlerin kapısı konumunda olan Senegal batı Afrika’nın incisidir. Halkının %95’nin Müslüman olan bu güzel ülke genel olarak Maliki mezhebinin benimsendiği, hükümetin Müslümanlar üzerinde herhangibir baskısı olmadığı da sunum da belirtildi. Ülke 1960 yılında bağımsızlığını kazanmasına rağmen sömürgecilik pençesinden kurtulabilmiş değildir. Ancak yine de Senegal İslami Tasavvuf geleneğiyle, nehirleriyle, pembe gölüyle güzel doğası ve insanıyla eşsiz bir İslam beldesidir.

Her iki haftada bir Cumartesi günleri düzenlediğimiz İslam Dünyası Konuşmalarında 27 Aralık Cumartesi Filistin ülkesini dinleyeceğiz. Bâb-ı Âlem’de düzenlenecek olan programa bekleriz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org