Blog

MÜCAHİD ERBAKAN

1 Mart 2014 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

Bâb-ı Âlem Akademi seminerleri devam ediyor. 28 Şubat 2014 Perşembe günü Divan Derneği’nde Ümit Baz hocamızın sunumunda Hakkın ve Adaletin Hâkim olduğu Yeni Bir Dünyanın kurulması idealini bizlere öğreten İslam Âleminin Büyük Lideri Prof. Dr. Necmettin ERBAKAN’ı dinledik.
Erbakan Hocanın öğrenim hayatı boyunca maddi ilimler kadar ve hatta daha fazla manevi ilimlere yöneldiğini ve bu alanda seçkin hocalardan feyizlendiğini öğrendik. Bu konu ile ilgili “Bir milletin asıl gücü tankı, topu, tüfeği değil; imanlı ve inançlı evlatlarıdır” sözü üzerinde durarak konuyu derinlemesine irdeledik.
Askerlik görevindeyken tüm askeri teçhizatın batılı ülkeler tarafından verildiğini görmesi üzerine Almanya’ya gitmiş ve makine eğitimi almıştır. Burada üç tez yazarak 27 yaşında Türkiye’nin en genç doçenti olmuştur. Almanya’da kalma tekliflerine rağmen Türkiye’ye dönmeye önem veren Erbakan hoca oradan aldığı tecrübeleri uygulamak için işe koyuldu. Sanayi ürünlerinin Türkiye de üretile bileceğini savunan hocamız 1956-1963 yılları arasında 200 ortaklı Gümüş Motor fabrikasını kurdu.
1967 yılında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Gelen Sekreterliğine seçilen Necmettin Erbakan  1969 senesinde TOBB başkanı  olmuştur.  Çok uzun sürmeyen bu görevden sonra kanaat önderleri ile istişareler sonrası siyasete atılmaya karar veren Erbakan ilk önce bağımsız milletvekili daha sonra 17 arkadaşı ile birlikte Milli Nizam Partisini kurdu. Bununla da Milli Görüş hareketinin siyasi alanda faaliyetleri bir çatı altında toplanmıştır. Necmettin Erbakan’ın Milli Selamet, Refah, Fazilet ve Saadet partisi dönemlerinde Türkiye için yapılan önemli faaliyetlere değinen Ümit Baz devamında Milli Gençlik Vakfı hakkında da öğrencilerimize bilgi aktardı.
Hocamızın faaliyetlerinde rehber edindiği formüllerden biri olan  “Bir işi yapmak istiyorsanız o işe inanmanız gerekmektedir” sloganı seminerin özeti olarak önemle vurgulandı.
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org