Blog

MISIR LİBYA'YI VURDU, ŞİMDİ DE ULUSLARARASI DESTEK ARIYOR

17 Şubat 2015 by in Dünyadan Haberler, Genel

Sisi, bir yandan BMGK’dan Libya’ya hava saldırısı için destek isterken bir yandan da bazı ülkelerin yer alacağı bir uluslararası koalisyon oluşturulması için çaba harcıyor
Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’ne (BMGK) IŞİD’in Libya’daki hedeflerinin vurulması için uluslararası koalisyon oluşturulması çağrısında bulundu.
Sisi, Europe 1 radyosuna yaptığı açıklamada, BMGK’dan Libya’daki IŞİD hedeflerinin vurulması için uluslararası koalisyon oluşturulmasını istediklerini belirtti.
Libya’daki “görevlerinin” bitmediğini ifade eden Sisi, Libya’da darbeye teşebbüs eden Halife Hafter’in kontrolündeki Tobruk hükümetine işaret ederek, “Libya hükümetine silah yasağı kaldırılmalı” dedi.
MISIR’IN ULUSLARARASI ÇABALARI SÜRÜYOR
Mısır’ın, 21 vatandaşının öldürülmesinin ardından Libya’daki IŞİD hedeflerini vurmak için “uluslararası koalisyon oluşturma çabası içinde olduğu” iddia edildi.
Mısırlı üst düzey bir diplomatik kaynaktan alınan bilgiye göre, Mısır, Libya’daki IŞİD hedeflerine yönelik hava operasyonları düzenlenmesi için Fransa, İtalya, Suudi Arabistan, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin yer alacağı bir uluslararası koalisyon oluşturulması yönünde görüşmelerini sürdürüyor.
Mısır ordusunun Libya’ya düzenlediği operasyonlara Rusya’nın da desteğinin sağlanması için iki ülke arasında görüşmeler olduğunu ileri süren yetkili, Rus tarafının Mısır’ın verdiği “cesur” tepkiyi memnuniyetle karşıladığını savundu.
Öte yandan, Uluslararası Kahire Havalimanı güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Libya’nın Tobruk kentindeki Temsilciler Meclisi’nden Başbakan Yardımcısı Muhammed Ali el-Bedri’nin başkanlık yaptığı ve Savunma Bakanı Yardımcısı ile Ekonomi Bakanı’nın da yer aldığı üst düzey bir heyet, Kahire’ye geldi. Heyetin temasları hakkında bilgi verilmedi.
Libya’da 12 Şubat’ta kaçırıldığı bildirilen 21 Mısırlı Kıpti’nin, IŞİD tarafından öldürüldüğüne dair görüntüler yayımlanmıştı. Bu olayın ardından 7 gün yas ilan eden Mısır, Libya’daki IŞİD hedeflerine hava saldırısı düzenlediğini bildirmişti.
Devrimin ardından siyasi istikrarın bir türlü sağlanamadığı Libya’da, Mayıs 2014’te emekli General Halife Hafter’in Zintan merkezli milis gruplarla başlattığı darbe girişimi, Trablus ve Misrata’daki devrimci gruplarla hareket eden Trablus yönetimince engellenmişti. Olayların ardından bazı milletvekillerinin “Temsilciler Meclisi” adı altında Tobruk kentinde çalışmalara başlamasıyla iki meclisin faaliyete geçtiği ülkede, Milli Genel Kongre’nin desteklediği “Fecr-i Libya Koalisyonu” ile Temsilciler Meclisi’nin destek verdiği Hafter’e bağlı “Onur Operasyonu Koalisyonu” arasındaki çatışmalar sürüyor.
Dünya Bülteni

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org