Blog

Misafir Öğrencilere Müjde!

13 Mayıs 2018 by in ETKİNLİK, Events, Faaliyetlerimiz

İstanbul Avrupa Yakası etabı Bâb-ı Âlem olarak organize ettiğimiz ve 41 ülke 75 şehirde UDEF’in organizasyonu ile gerçekleştirilen 11. Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının final programına Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katıldı. Misafir öğrencilerin yoğun katılımıyla coşkulu bir şekilde gerçekleşen programda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan misafir öğrencilere müjdeli haberler verdi.


Bundan 11 yıl önce Taksim sergi salonunda mütevazi bir organizasyon olarak başlayan Uluslararası Öğrenci Buluşması bu yıl sınırları aşarak 41 ülke 75 şehirde gerçekleştirildi. İstanbul Avrupa Yakası etabı da Bâb-ı Âlem ve Esenler Belediyesi işbirliği ile Esenler Dörtyol Meydanında Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakçı, Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik Göksu, UDEF Genel Başkanı Mehmet Ali Bolat ve Bâb-ı Âlem YK Başkanı Mehmet Kara’nın katılımı ile organize edilen programın finali Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirildi.

Muhteşem bir coşku ve heyecana şahitlik edilen program Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan teşrifleri ile düzenlendi. Programda konuşmaların yanı sıra uluslararası öğrencilerin sahne performansları ile çeşitli sinevizyonların gösterimi de yer aldı.

Programda konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Tek milletiz dedik ya kardeşiz dedik ya… Öyle ise gereğini yapacağız.” dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen “UDEF 11. Uluslararası Öğrenci Buluşmalarının Final Programı”nda konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ülkemizde eğitim öğretim döneminde her konuda yardımcı olunan misafir öğrencilerimizle ülkelerine döndükten sonra da irtibat devam ediliyor. Biz ülkemize gelen öğrencilerimize gönül dünyamızı da açıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan burada yaptığı konuşmada “Ülkelerine dönen öğrencilerimizle beraber yol yürümek istiyoruz. Türkiye tarihi boyunca hiçbir bireye tahakküm etme amacıyla hareket etmemiştir. Kendimize sadece kader arkadaşları yol arkadaşları arıyoruz” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasına şöyle devam etti:

“İLK 5 ÜLKE ARASINA GİRMEK İSTİYORUZ”

Dünyada en çok misafir öğrenci barındıran ilk 5 ülke arasına girmek istiyoruz. Türkiye bursları günbegün marka haline geliyor.. Emeğimizin meyvelerini toplamaya başladık. 5 bin kontenjan için 120 bin başvuru alıyoruz. Biz başvuru yollarını kolaylaştırdık. Elbette bu süreçte alanının uzmanlarından oluşan insan kaynağından ve teknoloji imkanlarından faydalandık. Çok ciddi tecrübe kazandık. Öğrencilerimizin başarı oranlarında da ciddi sıçramalar yaşadık. Biliyorsunuz Türkiye, FETÖ’nün darbe girişimi dahil pek çok saldırısına maruz kaldı. FETÖ yurtdışından gelen öğrencileri istismar ediyordu. Bu terör örgütünün istismarını yok etmek için tedbirlerimizi aldık, alıyoruz. Maarif Vakfımız Arnavutluk’ta okulların teslim alma sürecine devam ediyor. Vakfımız özellikle Afrika’da ve Balkanlar’da yürüttüğü faaliyetlerle önemli mesafe kaydetti. Sadece Afrika’da 10 bin öğrenciye eğitim öğretim veriyor olması çok önemli.

“İSTESENİZ DE İSTEMESENİZ DE GÜÇLENECEĞİZ”

Fransa sadece Cezayir’de 5 milyon insanı katletti. Libya’da aynı şeyi yaptılar. Ruanda’da yüz binleri katlettiler. Ama Türkiye’ye karşı ne yaptıkların görüyorsunuz. Biz size ne yaptık? Güçlenmemizden rahatsız oluyorsanız, isteseniz de istemeseniz de güçleneceğiz. Dürüst ve samimi olduğunuz sürece bizde size karşı dürüstsüz. Ama samimi olmazsanız gereğini yaparız. Sömürdükleri ülkelerin sadece maddi zenginliklerini değil tarihini ve kültürünü de kendine göre dizayn edenlere karşı en büyük gücümüz buradaki birlikteliğimizdir. Kur’an’a sarılın, ayrılığa düşmeyin. Birbirimizi severken sadece yaradılanı yaradandan ötürü seveceğiz. Frensa Romanları ülkesinden dışladı. Ama ben Romanların içinden çıktım geldim. Romanlarla birlikte aynı ilkokulda okudum. Ve Roman mahallesinden bir Başbakan bir Cumhurbaşkanı çıktı. İşte bizim inancımızın güzelliği burada. Afrika başta olmak üzere mazlum coğrafyalarda sadece gelin beraber kazanalım diyoruz.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Fransa’nın gerçek yüzünü ortaya koyan hikaye

“BM’Yİ REFORME ETMEMİZ ŞART”

BM’yi reforme etmemiz şart.. Daimi üyeler bunu kabul etmiyor. Niye? Yakaladıkları fırsatı bırakmazlar. Biz BM genel kurulunda bu düşüncemizi dile getiriyoruz, getirmeye de devam edeceğiz. BMGK’da senin de daimi üye olma hakkın yok mu? 20 üyenin tamamı daimi üye olsun. Ve dönerli olarak 10 tanesi diyelim ki bir sonraki 10 olarak kalsın, ama bu değişim devam etsin. Değişim devam ederken de buradaki 20 üyenin tamamı da BM’nin daimi üyesi olsun. Türkiye bunu neden yaşamasın, Japonya, Almanya, Hindistan, Pakistan neden bunu yaşamasın. Ama istemezler! Şu anda bir tane halkı Müslüman olan ülke orada yok. Biz adalet istiyoruz. BM bunun için kuruldu ama şu anda böyle bir yaklaşım yok. İnşallah belki hemen değil ama bir gün dünya mazlumlarının adalet talebinin yerine geldiğini göreceğiz. Bize düşen o güne kadar mücadeleyi sürdürmektir.

Erdoğandan öğrencilere peş peşe müjde

“İKAMET BELGELERİNİ KENDİ ÜNİVERSİTELERİNDEN ALABİLECEKLER”

Sizlerin sıkıntılarını çok yakından takip ediyorum. Bugün burada bir müjdeyi paylaşmak istiyorum: Misafir öğrencilerimiz belli dönemlerde ikamet belgelerini yenilemek zorundalar. Bu belge için kurum önlerinde yığılmalar yaşanıyordu. Şimdi misafir öğrencilerimiz ikamet belgelerini kendi üniversitelerinden alabilecekler. Ayrıca 3 ay beklemeden GSS’ye dahil olabilecekler. Eskiden kalma sigorta prim borcu olan öğrencilerimizin de faizleri silindi. Eskiden misafir öğrecilere çalışma izni verilmiyordu. İnşallah yakında hem öğrenciler hem mezunlar için çalışma izni sorununu ortadan kaldırıyoruz. Tek milletiz dedik ya kardeşiz dedik ya… Öyle ise gereğini yapacağız. Sizlerden ricam tarihinize kültürünüze sahip çıkmanızdır. Aynı tavsiyeyi kendi evlatlarımıza da yapıyoruz. Türkiye’ye gelen öğrencilerimiz arasında yolunu kaybedenlerde çıkabiliyor. Bu gençler geleceklerini karartarak ülkemizden ayrılmak zorunda kalıyor. Misafir öğrencilerimizden tek birinin dahi böyle bir duruma düşmesine gönlümüz müsaade etmez.

“TÜRKİYE ULUSLARARASI ALANDA BAMBAŞKA BİR İVME KAZANDI”

Programda konuşan Başbakan Yardımcısı Hakan Çavuşoğlu ise, “Bugün 2018-19 yılı için 160 ülkeden toplam 130 bin 618 öğrenci müracaat etmiş bulunmaktadır. Türkiye’nin uluslararası öğrencilere vermiş olduğu imkanlar ve sağlamış olduğu eğitim kapasitesiyle beraber gün geçtikçe üniversitelerimiz dünyada bu anlamda yerini almaya başlamıştır.” dedi.

Haliç Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde ve Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu (UDEF) tarafından düzenlenen “11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Final Programı”nda konuşan Çavuşoğlu, Türkiye’nin son yıllarda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde uluslararası alanda bambaşka bir ivme kazandığını söyledi.

Uluslararası öğrencilerle Türkiye’nin tanışma serüvenin 1950’li yıllarda başladığını anımsatan Başbakan Yardımcısı Çavuşoğlu, “1992 yılında ‘Büyük Öğrenci Projesi’yle yeni bir pazar inşa etti. Ancak 2010 yılında bu defa Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın yaptığı çalışmalarla uluslararası öğrenci kavramı başka bir gündeme kavuştu. Bugün 2018-19 yılı için 160 ülkeden toplam 130 bin 618 öğrenci müracaat etmiş bulunmaktadır. Türkiye’nin uluslararası öğrencilere vermiş olduğu imkanlar ve sağlamış olduğu eğitim kapasitesiyle beraber gün geçtikçe üniversitelerimiz dünyada bu anlamda yerini almaya başlamıştır. Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı, 25 ayrı ülkede 32 mezun derneği oluşturmuş, 34 ülkede 50 mezun buluşması gerçekleştirmiş ve finalde de İstanbul’da Uluslararası Öğrenci Buluşması ile bir araya getirmiştir. Gittiğimiz her ülkede bizi karşılayan bir öğrencimiz var.” şeklinde konuştu.

UDEF Başkanı Mehmet Ali Bolat ise 11 yıldır öğrenci buluşmaları düzenlediklerini belirterek, bu yıl da 41 ülkeden ve 75 şehirden onlarca renk, yüzlerce kültür, “Dünya beşten büyüktür” sloganıyla bu programı gerçekleştirdiklerini söyledi.

Türkiye’de okuyan öğrencilerin sorunlarını gündeme getirip, çözüm üretmek için çalıştıklarını anlatan Bolat, Cumhurbaşkanlığına ve ilgili kurumlara teşekkür etti.

UDEF 11. Uluslararası Öğrenci Buluşması Final Programına Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Mevlüt Uysal, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Abdürrahim Boynukalın, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak da katıldı.

Etkinlik sonunda, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir öğrenci kendisini çizdiği portreyi, UDEF Başkanı Bolat ise, BM Genel Kurulunda söylediği “Dünya beşten büyüktür” sözünün Osmanlıca yazıldığı tabloyu hediye etti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org