Blog

MİSAFİR ÖĞRENCİLER EDİRNE'DE

27 Kasım 2015 by in Genel, Sosyal Çalışmalar

Türkiye’ye yükseköğrenim görmek için gelen bir grup uluslararası öğrenci, ülkemizin tarihi şehirlerinden Edirne’ye gezi yaptılar.


 26 Kasım Perşembe günü Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği tarafından düzenlenen tarihi geziye farklı ülkelerden gelen yirmi beş öğrenci katıldı. Günübirlik etkinlikte ilk olarak Osmanlı padişahı II. Selim’in Mimar Sinan’a yaptırdığı Selimiye Camii ziyaret edildi. Tarihi yapı hakkında detaylı bilgi alan öğrenciler mimariye hayran kaldılar.

 Tarihi gezinin yanı sıra misafir öğrenciler yöresel lezzetleri tatma fırsatı buldular. Öğle yemeğinde Edirne’nin meşhur lezzetlerinden ciğer tavası yediler. Yemek sonrası Edirne Ulu Camii’ne giderek bu eserin tarihi ve yapımı hakkında bilgi sahibi oldular. Caminin iç kısmında duvara yazılmış büyük boyutlu hat sanatı uluslararası öğrencileri etkiledi. Gezinin ilerleyen saatlerinde Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi ziyaret edildi ve Osmanlı tıp eğitimi ile ilgili bilgiler edinildi.

 Günün sonunda Meriç Nehri ve köprüsü kenarında içilen yorgunluk çayının ardından tarihi şehirden ayrılarak İstanbul’a doğru yola çıkıldı. Misafir öğrenciler gezi boyunca bol bol fotoğraf çektiler ve Osmanlı başkentlerinden Edirne hakkında bilgi sahibi oldular.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org