Blog

MİSAFİR ÖĞRENCİLER DARÜLACEZE SAKİNLERİ İLE BAYRAMLAŞTI

27 Eylül 2015 by in Genel, Sosyal Çalışmalar

27 Eylül Pazar günü İstanbul’da üniversite eğitimi alan bir grup uluslararası öğrenciler Darülaceze sakinlerini ziyaret etti.


 Bayramın 4. günü gerçekleştirilen ziyarete Filistin, Tacikistan, Suriye, Afganistan ve Fas’tan gelen uluslararası öğrenciler katıldı.  İlk olarak İstanbul Tarih Derneği Başkanı İbrahim Akkurt, Sultan II. Abdülhamit Han’ın kurduğu 120 yıllık bu müessesenin tarihi ve burada yapılan çalışmalar hakkında misafir öğrencilere detaylı bir bilgilendirme yaptı.

 1895 yılında Sultan II. Abdülhamit Han tarafından kurulan kurum kurulduğu günden bugüne 30.000’i çocuk olmak üzere toplam 72.000 kişiye Şefkat Yuvası olmuştur. Halen 600’e yakın insanın kuruluş felsefesinden ödün vermeden barındıran Darülaceze din, dil, ırk, cinsiyet ve mezhep farkı gözetmeksizin cami, kilise ve havrasıyla dünyada eşi benzeri olmayan bir hayır kurumudur.

Devamında öğrenciler sakinlerin yaşadıkları  binalara ziyarette bulundu,  büyüklerinin ellerini öperek hayır dualarını aldılar, hal ve hatırlarını sordular. Orada bulunan insanların yaptığı el emeği, göz nuru işçiliklerden satın alarak katkıda bulundular ve hatıra fotoğrafı çektirerek bayramlaşma programını sonlandırdılar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org