Blog

MEZHEP 1400 YILLIK BİR TECRÜBENİN ÜRÜNÜDÜR

7 Şubat 2015 by in Eğitim Çalışmaları, Genel

 Aylık olarak yapmayı planladığımız Bâb-ı Âlem Seminerlerine 5 Şubat Perşembe günü Laleli Camii İmam Hatibi Behlül Düzenli hocamızın sunum yaptığı program ile başladık.


 Saat 18:00’de Sefire-i Alem konferans salonunda başlayan programda Mezhepler konusu ele alındı. Mezheplerin toplum hayatında bir problem değil, aksine nimet olduğunu belirten Behlül Düzenli “Mezhep 1400 yıllık emek ve tecrübenin ürünüdür, bilenine sormanın adıdır. Bizim mezheplerin yorumlardaki farklılığını verimli hale çevirebilmemiz için Müslümanlar arasında saygı ve otoriteyi yaygınlaştırmamız gerekir. Osmanlı Devleti zamanında öğretilen “benim mezhebim doğrudur, yanlış da olabilir; diğer mezhepler yanlıştır, doğru da olabilir.” kaidesi bu saygının bir göstergesidir. Günümüzde mezhep farklılıklarından çıktığı düşünülen problemler ise aslında insanların mensup olduğu mezhebi, dolayısıyla İslamı bilmemelerinden dolayı yaşanmaktadır.” dedi. Programda ayrıca bir toplumun gerçek manada İslamı yaşayabilmesi için neler yapılması gerektiği, topluma öncülük edecek alimlerin hangi özelliklerde olması gerektiği gibi konulara da değinildi.

 Program misafir öğrencilerin sorduğu soruların cevaplanmasının ardından Genel Sekreterimiz Salman Narlı’nın Behlül Düzenli’ye teşekkür plaketi takdimi ile son buldu.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org