Blog

MANAS’IN DİYARI – KIRGIZİSTAN

1 Aralık 2014 by in Eğitim Çalışmaları, Genel, Kuzey Asya

Düzenli olarak iki haftada bir Cumartesi günleri düzenlediğimiz İslam Dünyası Konuşmaları’nda bu hafta Kırgızistan’ı ve ülkedeki İslam’ın durumunu konuştuk.


29 Kasım Cumartesi saat 17:30’da başlayan program derneğimizde gerçekleştirildi. Kırgızistan‘daki müslümanlar ve İslam hakkında bilgiler veren Kırgızistanlı öğrencimiz Alisher İmamov sorulan soruları da cevapladı. İslam’ın ülkeye 9. yy’da geldiğini söyleyen İmamov, Sovyet Rusya döneminde müslümanların çok eziyetler gördüğünü belirterek bağımsızlıktan sonra gayrimüslimlerin de ülkeden göç etmeleriyle müslüman nüfusunun arttığını ifade etti. Kırgızistan devletinin ülkedeki dinlerle ilgili bir politikasının olmadığını, bunun İslam açısından olumlu yanları olduğu gibi zararlarının da olduğuna dikkat çeken İmamov, farklı islami cemaatlerin bazen gerçek İslam’ı anlatamadığını da belirtti.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org