Blog

Kürsüde Bu Hafta Bangladeş-Türkiye İlişkileri Konuşuldu

18 Ocak 2019 by in Eğitim Çalışmaları, Faaliyetlerimiz, Genel, Ortadoğu

Bu hafta Uluslararası Öğrenci Kürsüsü’nde Bangladeşli Doktora Öğrencisi MD. Tarequl ISLAM “Bangladeş-Türkiye İlişkileri” konulu sunumunu gerçekleştirdi.


Geçmişten günümüze iki ülke arasında ilişkilere değinen Tarequl ISLAM sunumunda şu konulara dikkat çekti:

1204 yılında Orta Asya’dan gelen Türk komutan “İhtiyar Uddin Muhammad Bin Bahtiyar Kholji” tarafından Bangladeş bölgesinde Müslüman hükümeti kurulmuştur.

İki ülke arasındaki ilişkiler II. Abdülhamit’ten beri devam ede geldiğini söyledi. Aynı şekilde II. Abdülhamid tarafından başlatılan “Pan-İslamizm” propagandası Hint alt kıtasındaki (şu anki Hindistan, Pakistan ve Bangladeş) Müslümanları, “Pan-İslamizm” propagandasından çok etkilendiklerini belirtti.

1877 yılında Rusya-Osmanlı savaşı sırasında ise Bengal vilâyetinin merkezi olan Kalküta’nın camilerinde tesbihat ve dua düzenlenerek, Türk ordusu için yardım toplatılmıştır. 1912 yılında Balkan Birliği ile Osmanlı arasındaki savaş sırasında Hint Müslümanları Türkiye’ye doktorlar ekibi göndermiştir. I. Dünya Savaşında Osmanlı’nın yenilmesiyle, Avrupalı güçlerin Osmanlı’yı parçalamaya kalktığı dönemde Bengal bölgesi dâhil, Hint alt kıtasındaki Müslümanlar İngiliz hükümetine karşı yoğun protestolar düzenleyerek. 3 Mart 1924 tarihinde Türkiye’de Hilafet kaldırıldıktan sonra da Bengal Müslümanları, Türkiye’ye aynı sempati ve sevgiyi göstermiştir.

22 Şubat 1974 tarihinde Pakistan’da gerçekleşen “İslam İşbirliği Teşkilatı”nın Zirvesine Bangladeş de katılmıştır. Bu toplantıyla Pakistan ve Türkiye Bangladeş’i tanımıştır. 1997 yılında Türkiye Başbakanı Necmettin Erbakan’ın öncülüğünde D-8 kurulduğunda İran, Pakistan, Malezya, Endonezya, Mısır, Nijerya yanında Türkiye ile Bangladeş de bu örgüte öncülük etmişlerdir.

Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül 12-13 Şubat 2010 tarihlerinde Bangladeş’i ziyaret etmiştir.

Aynı yılın 13-14 Kasım tarihlerinde Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan Bangladeş’i ziyaret etmiştir. Erdoğan’ın ziyaretinde iki ülke arasında sağlık ve karşılıklı büyükelçilik arazi konularında anlaşmalar imzalanmıştır. Başbakan Sayın Binali Yıldırım’ın 18-20 Aralık 2017 tarihlerinde yaptığı ziyarettir. Buna benzer birçok ziyaret gerçekleşmiştir. Aynı şekilde iki ülke arasında azımsanmayacak derecede ikili antlaşmalar da mevcuttur.

Son olarak ise bugün iki ülke arasında sosyo-kültürel bağı oluşturan ise iki ülke arsındaki öğrenci hareketliliğidir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org