Blog

KUDÜS TAM 48 YILDIR ESİR…

8 Haziran 2015 by in Dünyadan Haberler, Genel

 Kudüs, İsrail ile Arap ülkeleri arasında meydana gelen Altı Gün Savaşları sırasında 7 – 8 Haziran 1967’de tamamen düşmüştü..


 İsrail’in 5 Haziran 1967’de komşuları Suriye, Mısır ve Ürdün’le girdiği Altı Gün Savaşı’nda galip gelmesi sonucu Suriye’den Golan Tepeleri’ni, Mısır’dan Sina Yarımadası’nı almış ve Filistin’in Gazze ile Batı Şeria bölgesini ilhak ettiğini açıklamıştı. 5 Haziran’da başlayan çatışmalarda Ürdün kuvvetlerinin Kudüs’te yenilmesi sonucu İsrail Kudüs’ü aldı. 6 Haziran’da Eski Kudüs dışında kalan tün bölgeyi kontrolü altına alan İsrail, 7 Haziran’da Eski Şehir bölgesini de almıştı.

7 Haziran’da yaşanan ağır çatışmalardan sonra İsraili paraşütçüler Aslan Kapısı’ndan Kudüs’ün Eski Şehri’ne girdi. Ertesi gün ise Kudüs Tugayı’ndan aldıkları destekle güneye El Halil’e kadar ilerlediler.

İsrail’in savaşta elde ettiği nihai zaferin ertesinde ateşkes imzalandı. Bu antlaşmada İsrail; Doğu Kudüs, Golan Tepeleri, Gazze Şeridi ve Sina Çölü’nü ele geçirdi. Böylece İsrail, sınırlarını altı günde 2,5 kat genişletmiş oldu.

İsrail ateşkesten hemen sonra Kudüs’ü ‘ebedi başkenti’ yaptığını açıkladı. Birleşmiş Milletler kararlarına ve hiç bir devletin tanımamasına rağmen İsrail bu kararında ısrar ediyor.kudusharita

KAYNAK: Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org