Blog

Kocaeli'de Ülke Tanıtım Günleri Türkiye ile Başladı

3 Aralık 2012 by in Genel, Teşkilatlanma

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği (KİSA) tarafından düzenlenen Ülke Tanıtım Günleri programı önceki akşam start aldı. Kocaeli Fuarı içerisinde bulunan Sivil Toplum Merkezi’nde gerçekleştirilen programın ilkinde Türkiye misafir öğrencilere anlatıldı. Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm’ün iştirak ettiği programa KİSA Başkanı Mehmet Baydemir, yönetim kurulu üyeleri ve Kocaeli Üniversitesi’nde eğitim gören misafir öğrenciler katıldı.

BİRLİK, BERABERLİK VE KARDEŞLİĞE MUHTACIZ

Programda bir konuşma yapan ve 21. yüzyılda birlik, beraberlik ve kardeşlik duygularının çok önemli bir yer alması gerektiğini vurgulayan Kocaeli Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, “Eğitim artıkça yapılan zulümler de azalacak ve sona erecek” dedi. Misafir öğrencilere seslenen Görüm, “Hepiniz ülkenizden, yerinizden, yurdunuzdan ve sevdiklerinizden ayrılarak Türkiye’ye geldiniz. Burada eğitiminizi başarı ile tamamlayarak ülkenize dönmenizi ve anne ve babalarınızın verdiği emeklerin boşa çıkmamasını ümit ediyorum” şeklinde konuştu.

KİSA ÖNEMLİ BİR BOŞLUĞU DOLDURUYOR

Kocaeli Uluslararası Öğrenci Derneği’nin çok önemli bir boşluğu doldurduğuna dikkat çeken genel Sekreter Görüm, “Dernek yönetimini başarılı bir çalışma yaptıkları için tebrik ediyorum. Kentimizde eğitim gören öğrencilerimizin Kocaelililerle bütünleşmesi çok önemli. Dolayısıyla yaptığınız çalışma bu eksikliği büyük ölçüde azaltacaktır. Helal olsun diyor, tebrik ediyorum” ifadelerini kullandı.

KOCAELİLİLER MİSAFİR ÖĞRENCİLERDEN BİHABER

KİSA Başkanı Mehmet Baydemir ise yaptığı konuşmada, kent halkının misafir öğrencilerden haberdar olmadığını vurguladı. Baydemir, “Kocaelililerin büyük çoğunluğu kentte misafir öğrenci varlığından habersiz. 50 ya da 60 misafir öğrencinin olduğunu sanıyorlar. Oysa üniversitemizin verdiği bilgiye göre Kocaeli Üniversitesi’nde yurt dışından gelip eğitim gören 693 öğrenci bulunuyor. Bu da hatırı sayılır bir sayı” dedi.

YABANCI DEĞİL MİSAFİRLER

Farklı ülkelerden gelerek Türkiye’de eğitim gören öğrencilere neden misafir öğrenci dediklerini anlatan Baydemir, “Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu, Orta Asya, Afrika ve Balkanlardan geliyor. Üç kıtanın birleştiği bir geçiş güzergâhında bulunan Türkiye’nin bu bölgelerle tarihi ve kültürel bağları bulunuyor. Dolayısıyla bu öğrencilerimizi yabancı olarak görmemiz söz konusu olamaz” şeklinde konuştu.

GÖNÜLLÜ KÜLTÜR ELÇİSİ OLACAKLAR

Ülke tanıtım günlerinden bahseden Baydemir, “700’e yakın misafir öğrencimizin Kocaeli’de bulundukları 5 yıl boyunca kültürümüze dair birçok şeyi öğrenmesini ve ülkelerine döndüklerinde gönüllü birer kültür elçisi olmalarını arzu ediyoruz. Bunu yaparken aynı zamanda farklı ülkelerin de kültürlerini öğrenmek ve böylelikle kardeşlik duygularımızı pekiştirmek istiyoruz. İlk olarak biz Türkiyemizi tanıtıyoruz öğrencilerimize. Aralık ayında yapacağımız bir sonraki programda Özbek öğrencilerden Özbekistan’ı dinleyeceğiz. Ocak ayında ise Arnavutluk ülke tanıtım günümüzün konusu olacak” şeklinde konuştu.

TÜRKİYE VE KOCAELİ ANLATILDI

Yapılan konuşmalarında ardından sunuculuğunu Ömer Akbaş’ın yaptığı programda KİSA Başkanı Mehmet Baydemir ilk bölümde Türkiye’yle ilgili genel bilgiler verirken ikinci bölümde Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Emre Yıldırım Kocaeli hakkında bilgiler verdi.

[nggallery id=175]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org