Blog

Kitap Tahlillerimiz Devam Ediyor

20 Mart 2019 by in Bölgeler, Dünyadan Haberler, Eğitim Çalışmaları, Güney Asya

Bâb-ı Âlem Güney Asya Bölgesi Mart ayı kitap tahlili programı kapsamında Azmi Özcan’ın “Pan-İslamizm Osmanlı Devleti Hindistan Müslümanları ve İngiltere (1877 – 1924)” adlı kitabının giriş ve birinci bölümünü tahlil etti. Tahlile 6 ülkeden 10 öğrencimiz katıldı.


Kitabın tahlilinde öne çıkan konular ilk olarak bu çalışmanın yazarımız tarafından neden yapıldığı konusuydu. Daha sonra Osmanlı ile Hindistan Müslümanları arasındaki ilişkilerin ne zaman başladığına değinildi. Bu minvalde de 1453 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından Hristiyanlığın merkezi olarak bilinen İstanbul’un fethedilmesi Hindistan Müslümanlarının dikkatleri bir anda Osmanlıya dönmüş olmasıydı. Diğer bir dönüm noktası ise Yavuz Sultan Selim Tarafından Mısır ve Hicaz’ın 1517’de Osmanlı hâkimiyetine girişi ve hilafetin Osmanlılara geçişi olmasıydı.
Ayrıca yazarımız kitabı boyunca “Hindistan Müslümanları”nı kastederken bugünkü Hindistan’ı değil 1947 bağımsızlık öncesi üç ayrı devleti (Hindistan, Pakistan ve Bangladeş) içinde barından ülkeleri kast ediyor.
Kitap tahlilimize katılan öğrencilerimizin yoğun ilgisine ve kitapla ilgili yorumlarına çok teşekkür ediyoruz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org