Blog

KIRGIZİSTAN'DA KUTLU DOĞUM HAFTASI

15 Nisan 2014 by in Dünyadan Haberler, Genel

Peygamber Efendimiz’in (sav) doğumu nedeniyle yapılan kutlama etkinlikleri Kırgızistan’da 12 Nisan’da başladı. Bu hafta boyunca devam edecek etkinliklere Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği de destek veriyor.

Orta Asya ülkesi Kırgızistan’da, son Peygamber Hz.Muhammed’in doğumu nedeniyle yapılan kutlama etkinlikleri başladı. Kutlu Doğum Haftası, Kırgızistan’da son beş yıldır yoğun bir katılımla kutlanıyor.

Nüfusunun yüzde 80’i Müslüman olan Kırgızistan’da Kutlu Doğum 2014 kutlamaları başkent Bişkek’teki Toktogul Satılganov Spor Merkezi’nde yapılan etkinlikle başladı. Çok sayıda kent sakini ve din adamının katıldığı tören Kur’an-ı Kerim okunması ile başladı.
Törenin açılış konuşmalarını yapan müftü yardımcısı Ravşan Ermatov, katılımcıları selamlayarak, “Böyle bir etkinlik yapmaktaki amacımız Müslüman halka Peygamberimiz Hz.Muhammed’e (sav) saygı ve sevgi duymayı öğretmektir. Kutsal olan bu hafta içerisinde yapılan etkinliklerden iyi dersler alıp, iyi olmaya çalışmalıyız” dedi.
Etkinlik organizatörü Salimbay Salamov ise son yıllarda katılımın arttığına dikkat çekti ve bundan çok mutlu olduklarını söyledi.

Kırgızistan’da Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri 14 Nisan’da Türkiye’nin Bişkek Büyükelçiliği Din İşleri Müşavirliği ile Kırgızistan Müftülüğü’nün ortak hazırladığı etkinlikle devam etti.

Aliya Raimbekova-Bişkek

Kaynak: Al-Jazeera

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org