Blog

“KEŞF-İ İSTANBUL” İSTANBUL’UN FETHİNİ GÖREN ÜSKÜDAR’DAYDI

22 Aralık 2013 by in Genel, Sosyal Çalışmalar

Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Sosyal Çalışmalar Birimi bünyesinde ve Başkan Yardımcısı Tarihçi İbrahim Akkurt rehberliğinde gerçekleştirilen “Keşf-i İstanbul” gezilerimizin 3. haftasında Şair Yahya Kemal’in şiirinde dile getirdiği “İstanbul’un Fethini gören Üsküdar”da idik.

21 Aralık Cumartesi günü Bâb-ı Âlem’den hareketle başlayan gezide ilk durağımız İstanbul’u en güzel temâşa edebildiğimiz, deniz seviyesinden 265 metre yükseklikte olan Çamlıca Tepesiydi. Çamlıca Tepesinde İstanbul’u seyrettikten sonra Tarihi Osmanlı Kahvesinde çaylarımızı yudumladık.

 İkinci Durağımız 1865 yılında Sultan Abdülaziz tarafından yaptırılan, yabancı devlet adamlarını ağırlamak ve hanedan tarafından yazları sayfiye olarak kullanılan Beylerbeyi Sarayı idi. Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın göz hapsini geçirdiği ve vefât ettiği odayı da görme imkanımız oldu.

 Tanzimat Dönemi Osmanlı Hariciye Nazırı olan Fethipaşa tarafından yaptırılmış ve şu an İstanbul halkının hizmetinde olan Fethipaşa Korusunu gezdikten sonra Üsküdar Belediyesinin Boğaziçi Yaşam Merkezinde öğle yemeğimizi yedik.

 4 padişaha ve Osmanlı halkına hocalık yapmış, İstanbulumuzun ve Üsküdarımızın manevi sahibi Gönüller Sultanı Aziz Mahmud Hüdayi Hazretlerini ziyaretten sonra Fatih Sultan Mehmed’in Hızır Çelebi tarafından yargılandığı Fatih’in Mahkemesine gittik. Fatihin yargılandığı mahkemedeki Adalet duygusu ve adalete verilen önemi dinleyen öğrenciler duygulu anlar yaşadı.

 Osmanlı padişahlarından 3.Ahmed’in annesi Gülnuş Emetullah Rabia Valide Sultan adına yaptırmış olduğu ve içinde kendi hat yazısıyla “El cennetü tahte akdamil ümmühat – Cennet annelerin ayakları altındadır” hadis-i şerifinin yazılı olduğu Üsküdar Valide Camini ziyaret ettikten sonra, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultanın kendi adına yaptırdığı Üsküdar Mihrimah Sultan Cami’nin hikayesini dinledik. Edirnekapı Mihrimah Sultan Cami ile Üsküdar Mihrimah Sultan arasındaki simetri, mimari anlayış ve muhteşem hikayesi dinleyenleri adeta büyüledi.

 Son olarak birçok efsanelere ve şiirlere konu olan İstanbul’un sembol yapılarından Kız Kulesini de ziyaret ederek Çamlıca Tepesinde başlayan “Keşf-i İstanbul Üsküdar Bölgesi” gezimizi tamamlamış olduk.

 NOT: Bir sonraki gezimiz 4 OCAK CUMARTESİ 2014 tarihinde SULTANAHMED BÖLGESİ gezisi olacaktır. Kayıt için Sosyal Çalışmalar Birimi Başkanı Enes Arıkan ile irtibata geçiniz.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org