Blog

“KEŞF-İ ÂSİTÂNE” Gezileri Başladı

23 Kasım 2013 by in Eğitim Çalışmaları, Genel, Sosyal Çalışmalar

iç
Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği Sosyal Çalışmalar Birimi bünyesinde faaliyet gösteren İstanbul Tarih, Kültür ve Medeniyet Kulübü “Keşf-i Âsitane” gezilerine başladı.
Bâb-ı Âlem Derneği Başkan Yardımcısı Tarihçi İbrahim Akkurt rehberliğinde, 6 haftalık bir program dâhilinde 14 farklı ülkeden 20 kişi ile ilk gezisini Eyüb Sultan ve Topkapı Bölgesine gerçekleştiren grup, 23 Kasım Cumartesi günü sabahın erken saatlerinde Bâb-ı Âlem’den Eyüb Sultan’a hareketle gezisine başladı.
iç2
Eyüb Sultan semtinin tarihsel ve kültürel manada büyük bir öneme haiz olduğunu belirten  İbrahim Akkurt ”Peygamber Efendimiz’e ev sahipliği yapan İslam Tarihinin mümtaz şahsiyetlerinden Halid Bin Zeyd Eba Eyyüb El Ensari Hazretleri bizim tarihimizde çok müstesna bir mevkidedir. İstanbul’umuzun fatihi Fatih Sultan Mehmed, fetihten sonra ilk iş olarak Eyüb Sultan Hazretlerine bir türbe ve cami yaptırmıştır. Osmanlı padişahları tahta çıktıklarında culüs törenlerini bu mekandan yapmış ve Kanuni başta olmak üzere birçok Osmanlı padişahı sefere çıkarken Eyüb Sultan Hazretlerini ziyaret ederek cihada çıkardı. Bizlerde 6 haftalık İstanbul gezilerimize bu manadan dolayı Eyüb Sultan’dan başlıyoruz. Peygamber Efendimiz’e ev sahipliği yapan güzide bir şahsiyete bizler de İstanbul halkı olarak ev sahipliği yapıyoruz bu bizler için büyük bir şereftir” diyerek Eyüb Sultan hakkında bilgiler verdi.
 
iç3
iç4
iç5
iç6
İstanbul Tarih, Kültür ve Medeniyet Kulübü üyeleri Eyüb Sultan’da sırasıyla; Eyüb Sultan Cami ve Türbesi, Kıbrıs Fatihi Lala Mustafa Paşa ve Sokullu Mehmed Paşa Türbelerini, Cülus Yolu, Mihrişah Valide Sultan Sıbyan Mektebi, Şeyhülislam Ebu Suud Efendi’nin kabri gibi tarihsel mekânları ziyaret ettikten sonra İstanbul’un eşsiz manzaralarından Haliç’i en güzel şekilde izleyecekleri Pierre Loti olarak bilinen İdris Köşkü Tepesine çıkarak çaylarını yudumlarken Şehr-i İstanbul’u temâşa eylediler.
iç7
 
iç9
Öğle namazını Eyüb Sultan Cami’de edâ eden grubun bir sonraki durağı Sütlüce’de bulunan, Türkiye ve Osmanlı coğrafyasından seçilmiş eserlerin 1/25 ölçekli maketlerinin yer aldığı Miniatürk Türkiye Parkı idi. 59 eser İstanbul’dan, 51 eser Anadolu’dan 12 eser ise bugün Türkiye sınırları dışında kalan Osmanlı coğrafyasından olmak üzere, 122 maket-eser sergilenen Miniatürk’ü gezen öğrenciler keyifli saatler yaşadılar.
iç10
iç11
iç12
Miniatürk gezisinin akabinde İBB 1453 Topkapı Sosyal Tesislerinde yenilen öğle yemeği ve Panorama 1453 Tarih Müzesi gezisi ile program devam etti. 29 Mayıs 1453’te gerçekleşen İstanbul’un Fethi’nin tüm boyutlarıyla ele alındığı Fetih Müzesinde, Panoramik resmin bulunduğu bölümde resimlerin canlılığı ve bütünlüğü, top sesleri, mehter marşı derken öğrenciler kendilerini farklı bir âlemde buldular.
iç13
Gezi ile alakalı duygu ve düşüncelerie müracaat ettiğimiz öğrencilerimiz şunları söylediler:
Afganistanlı Tamim Naeil: Bugünkü geziden çok şey öğrendim. Eyüb Sultanı ben bir Türk sanıyordum. Fakat bugünkü gezi sayesinde Eyüb Sultan’ın Peygamberimize ev sahipliği yapmış bir sahabe olduğunu öğrendim. Miniatürk’teki eserler ile de küçük bir Türkiye turu yaptık.
Bangladeşli Naem Rahman: Gezi çok ilginçti. İstanbul’un tarihi ile alakalı birçok şey öğrendim. Miniatürk çok hoşuma gitti.
Pakistanlı Muhammed Aves: Her şey çok güzeldi. Özellikle yemekle çok lezizdi J
Arakanlı Ahmed Burhan: Bâb-ı Âlem’e bu gezi için çok teşekkür ederim. Bu geziler sayesinde İstanbul’un tarihini öğreneceğimizi ümit ediyorum.
Yemenli Muhammed Hamza: Geziden dolayı çok mutluyuz. Özellikle Panorama 1453 Müzesi beni çok etkiledi.
Azerbeycanlı İskender Tağıyev: Bâb-ı Âlem’e, Sosyal Çalışmalar Birimine ve bu gezide emeği geçen tüm herkese çok teşekkür ediyorum. Bu gezide beni en çok etkileyen Panorama 1453 Tarih Müzesiydi.
Tunuslu Imad Fadhel: Bu gezi için Bab-ı Aleme çok teşekkür ediyoruz. Bu gezi sayesinde yaşadığımız şehrin tarihini ve kültürünü öğrenme ırsatımız oldu. Panorama 1453 Tarih Müzesi beni çok etkiledi.
iç
İstanbul Tarih, Kültür ve Medeniyet Kulübü “Keşf-i Âsitâne” gezileri Edirnekapı-Fatih Bölgesi, Üsküdar Bölgesi, Sultanahmed Bölgesi, Ayasofya-Eminönü Bölgesi, Galata-Taksim-Beşiktaş Bölgesi gezileri ile devam edecektir.
 
 

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org