Blog

KAZAKİSTAN – EN BÜYÜK MÜSLÜMAN ÜLKE

15 Ocak 2015 by in Genel, Kuzey Asya

Her haftanın Perşembe günü saat 17.00 da farklı farklı ülkelerin tarihini, geleneklerini ve kültürünü tanıyarak mutfak lezzetlerini tatma imkânı buluyoruz. Bu hafta Ülke Tanıtım ve Yemek Günü’nde dünyanın yüzölçümüne göre en büyük dokuzuncu ülkesi olan Kazakistan’ı yakından tanıdık. Türkiye’de üniversite eğitimi alan öğrencilerimizin anlatımında gerçekleşen sunum renkli geçti. Öğrencilerimiz kendi ülkelerini sözlü anlatmanın yanı sıra kısa tanıtım filmi izlettiler.
Kazak kelimesi lügatte  “sert, özgür” anlamına gelmektedir. Yüzölçümü 2 724 900 km2 olan Kazakistan, yüzölçümüne göre en büyük Müslüman ülke sayılıyor. Orta Asya Cumhuriyetlerinin arasında da toprak olarak büyüklüğü ile öne çıkıyor. Toplam nüfusu 16 961 000 civarında olan ülke nüfusunun %63,6 Kazaklar, geri kalan kısmını 110’a yakın millet oluşturmaktadır. Ayrıca nüfusun %70’i Müslümanlardan oluşmaktadır.
Kazakistan’ın bir devlet olarak tarih sahnesine çıkışı 15. Yüzyıla uzanıyor. Hunlardan Sakalara, Göktürklerden Karahanlılara birçok devlet hâkimiyetini bu topraklarda sürdürmüştür. Asırlar sonrasında SSCB yönetimine giren ülkede 1986 yılından 1991 yılına kadar bağımsızlık yolunda mücadele sürmüştür. 16 Aralık 1991 tarihinde bağımsız olan ülkeyi ilk tanıyan devlet Türkiye olmuştur.
Bu topraklar birçok kanaat önderi, tanınmış zât yetiştirmiştir. Mevlana Celalettin Rumi’nin hocası Hoca Ahmet Yesevi,  Al-Farabi, Muhammed Haydar Duğlati ve başka şahsiyetler buna örnektir.
Kazakistan doğa olarak uçsuz bucaksız ova ve vadilere sahiptir. Bunun yanı sıra yeraltı zenginliğini ayrıca belirtmek gerekir. Ham petrol, doğal gaz, uranyum, altın, gümüş, krom ve birçok başka doğal servetlerini bu bağlamda sıralayabiliriz.
Tanıtım filminden sonra katılımcıların Kazakistan ile ilgili sorularını cevapladılar. Kazakistan’ın gündemi ile ilgili, Rusya ile ilişkileri, Rusya’daki ekonomik krizin Kazakistan’a etkisi, Türkiye ile vizelerinin kaldırılıp kaldırılması konularına da soru-cevap kısmında değinildikten sonra katılımcılara Kazak pilavı ikram edildi.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Bâb-ı Âlem Uluslararası Öğrenci Derneği yurtdışından ülkemize eğitim için gelen ve İstanbul’da eğitim gören misafir öğrencilere yönelik rehberlik, danışmanlık hizmetleri ile birlikte çeşitli eğitim ve sosyal aktiviteler gerçekleştirmektedir.

  ADRES

  Karagümrük Mahallesi Fevzipaşa Caddesi Hakan Pasajı No 261/22 Fatih-İstanbul

  TELEFON

  +90 212 621 2743

  E MAİL

  info@babialem.org